Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar 18.6482
  • Euro 19.3289
  • GR ALTIN 1043.5
  • ÇEYREK 1717.8

Nalbantlı Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Her karış toprağı tarih kokan Vezirköprü'nün Nalbantlı Mahallesi'nde bulunan eski ve statik ömürlerini tamamlamış yapılar vatandaşların yaşam kalitesini düşürürken, TOKİ ile yürütülen ortak çalışmalar sonucu afet riskli bölgelerdeki yapıların yenilenmesi ve değişimi amacıyla bölgede kentsel dönüşüm yapılabilecek alanlar tespit edildi.

Nalbantlı Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi
  • 25 Mart 2019, Pazartesi 13:13

Her karış toprağı tarih kokan Vezirköprü'nün Nalbantlı Mahallesi'nde bulunan eski ve statik ömürlerini tamamlamış yapılar vatandaşların yaşam kalitesini düşürürken, TOKİ ile yürütülen ortak çalışmalar sonucu afet riskli bölgelerdeki yapıların yenilenmesi ve değişimi amacıyla bölgede kentsel dönüşüm yapılabilecek alanlar tespit edildi. Koruma amaçlı imar planı sınırları içinde ve dışında kalan 70 bin 477 metrekarelik alanda Vezirköprü Belediyesi'nce çalışmalar başlatıldı. Hak sahipleri ile tapu devir işlemleri gerçekleştirilmiş, proje uygulamasına 2018 yılı içerisinde başlanılmış, inşaatlar yüzde 50-60 seviyesine gelmiştir. Uzlaşılan hak sahiplerinin daireleri TOKİ yetkilileri ve noter huzurunda çekilen kura ile belirlenmiştir. Bölgede inşaat çalışmaları son aşamaya gelmiş, çevre düzenlemeleri yapılacaktır.

GÜNEŞ ENERJİSİ TESİSLERİ

Vezirköprü'nün bulunduğu konum itibariyle alternatif enerji kaynaklarından en çok faydalanabileceği enerji türü güneş enerjisidir. Üretilecek olan elektrik ile hem belediye tesislerinin ihtiyaçlarının karşılanması hem de üretim fazlalığının YEDAŞ'a pazarlanması düşünülüyor. Güneş enerjisinden elde edilecek gelirin belediye bütçesine önemli oranda katkı sağlanması hedefleniyor. Ayrıca 'Çevreci Belediyecilik' anlayışında olan belediye, yeşil enerji ile doğasıyla barışık, gelecek nesillere temiz hava, sürdürülebilir bir hizmeti daha ilçeye kazandırmanın gururunu yaşayacaktır.

BESİ BÖLGESİ

Vezirköprü ekonomisinde hayvansal üretimler önemli rol almaktadır. İlçe merkezinde 80 adet besi ahırı mevcut olup, faal olarak besicilik faaliyetleri yapılmaktadır. İlçe merkezindeki ahırların şehir dışına taşınması ile ilgili alınan kanun kararlarının uygulanabilmesi için besicilere, koordineli bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilecekleri alan tespit çalışmaları devam etmektedir.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

Vezirköprü Yeni Mahalle İstiklal Caddesi üzerinde ve şehir ana giriş güzergahında bulunan küçük sanayi sitesi alanı, dağınık ve eski bina yapısı sebebiyle hem vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda hem de şehir içerisinde kalması nedeniyle kent görüntüsüne ve trafiğine olumsuz etki yapmaktadır. Günün modern şehircilik şartlarını karşılayamayan sanayi sitesindeki esnaflarımızla bir araya geleceğiz ve ortak akıl çerçevesinde bir çalışma programı hazırlayarak, yeni sanayi sitesi alanı tespit ederek, projelendireceğiz.

İMAR PLANLARININ REVİZYONU VE 
İLAVE İMAR YAPILMASI

Altınkaya Barajı Su Havzası altında kalan köylerimizden ayrılan vatandaşlarımızın, ilçemizin çeşitli mahallerine yerleşmeleri sonucu çarpık ve kaçak yapılaşmalar oluşmuştur. Çağdaş şehircilik ve modern belediyecilik anlayışında olan belediye, ilçe halkına daha sağlıklı ve planlı konut, ticaret alanları oluşturma azim ve gayreti içerisindedir. İmar planları modern şehirleşmeye cevap veremezken, imar planlarının revize edilmesi yasal zorunluluk haline gelmiştir. Bu kapsamda İller Bankası Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunulmuş olup, Bin 314 hektar alanda ihale ve imar çalışması yapılmaktadır. Ayrıca mevcut imar planları üzerinde revizyon çalışmaları devam etmektedir. Yeni imara açılacak olan özellikle 150 Yataklı Devlet Hastanesi'nin bulunduğu bölgeler için Samsun Toprak Koruma Kurulu tarafından alınan Kamu Yararı Kararı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilmiş olup, yazımız Bakanımız Murat Kurum'un onayında bulunmaktadır. 

PARKE-BETON-KUM ÜRETİMİ 

İlçe merkezinde ve kırsal bölgelerde mahalle, sokak ve caddelerinde parke döşeme çalışmalarında kullanılmak üzere Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan şantiye alanında Parke Üretim Tesisi kuran belediye, tesiste günlük olarak 20 bin adet parke üretimi yapıyor. Yine belediyenin yatırım işlerinde kullanılmak üzere; kapatılan Narlısaray Belediyesi'nden devir olan alanda beton santrali kurulmuş, bu tesiste elde edilen yıkanmış kum ve diğer agrega malzemeleri ile birlikte ilçede beton yolların imalat çalışmaları devam etmektedir.

YOL VE KALDIRIM ÇALIŞMALARIMIZ

İmar planına göre yapılan altyapı çalışmaları kapsamında yol genişletme ve düzenleme çalışmaları yapan belediye, yeni yollar açarken, bu yolların asfaltlanması çalışmalarına da titizlikle devam etmektedir. Darıçayalanı, Altınkaya, Kuruçay, Soğucak ve Boğa Mahalleleri'nde toplam 7 km'lik alan beton yol kaplaması yapan belediye, 6360 yasa kapsamında belediye hizmet sınırlarına bağlanan mahallelerde de arazi yolları açmıştır. Elmalı, Küçükkale, Öğürlü, Gölekhisar, Kovalı, Çekmedcen, Karacaören, Soğucak, Kapalıeşme, Boruk, Halkavli, Çersiyen, Ovacık, Arıca, İnakaya, Yukarınarlı, Türkmen ve Çeltek Mahalleleri'nde toplam 83 km'lik stabilize yol çalışması yapılmıştır. Kaldırımların tamamını yenileyen veya onaran belediye, görme engelli vatandaşlar için sarı bant uygulaması yapmış, ortopedik engelli vatandaşlar için de kaldırımlara güvenli iniş ve çıkış yapabilecekleri alanlar oluşturmuştur.

BUTİK OTEL

Son yıllarda tarihi ve kültürel dokusu, doğa turizm alanlarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Vezirköprü'de ihtiyaç duyulan sosyal donatı alanlarının dışında ilçeye gelen misafirlerin konaklaması için hayata geçirilen Butik Otel hizmet vermeye başladı. İçerisinde restaurant, 40 yataklı 21 oda bulunan Butik Otel'in aynı zamanda zemin katında dükkanlar bulunuyor.

SOĞUK HAVA DEPOSU
SEBZE MEYVE HALİ

Vezirköprü'nün tamamen tarım arazileriyle çevrilmiş olması insanların tarımsal faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlamıştır. Çiftçinin ürünlerini, tarladan tüketiciye ulaştırılması aşamasında önemli bir eksiklik olan Soğuk Hava Deposu ile Sebze ve Meyve Hali'nin yapılması konusunda DOKAP ile işbirliği yapılmış, teknik ve ekonomik destek başvurusu yapılmıştır.

VEZİRSUYU MESİRE ALANI

İlçeyi çeşitli turistik faaliyetler sebebiyle ziyaret eden turistlerin ve Vezirköprü halkının tatil günlerinde mesire ve piknik ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri doğayla iç içe, sağlıklı ve nezih bir ortamın oluşturulması amacıyla Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kiralanan yaklaşık 35 hektarlık alana Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından mali destek verilmiş, Vezirsuyu Mesire Alanı Projesi hayat bulmuştur. Hizmete açılan Vezirsuyu Mesire Alanı içerisinde spor ve piknik alanları, yürüyüş yolları, oyun sahaları, kafeterya, kır gazinosu gibi tesisler bulunmaktadır. Ayrıca Altınkaya Barajı Havzası içerisinde gezi düzenlenmesi için gezinti teknesi bulunmaktadır. Vezirsuyu Mesire Alanı'nın büyütülmesi çalışmaları kapsamında sağ ve sol tarafında bulunan yarım adalar da Bakanlığın onayıyla projeye dahil edilmiştir. 288 hektar alana büyüyen proje kapsamında 30 adet Bonglov evler yapımı, fuaye alanları, yürüyüş yolları, piknik alanları düzenlemesi yapılacaktır.

ŞAHİNKAYA KANYONU

Türkiye’nin 2’nci büyük su kanyonu unvanını taşıyan Şahinkaya Kanyonu, doğa ve fotoğraf tutkunlarının yeni gözdesi olmuş durumda. Yaklaşık 1500 metre uzunluğundaki kanyon, Kızılırmak’ın turkuaz rengi sularının sarp kayalıkları arasında kendine yol bulduğu gizemli geçit olarak heybetiyle görenleri büyülüyor. Şahinkaya Kanyonu ve bulunduğu çevre 2012 yılında ulusal turizm bölgesi ilan edildi ve halihazırda bölgeye günübirlik geziler yapılıyor. Kızılırmak Nehri üzerindeki göz kamaştıran Şahinkaya Kanyonu, yerli ve yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle gençlerin gözbebeği haline gelen kanyonda turistler, doğa yürüyüşü, kano, tekne turu ve kamp yaparak eşsiz güzelliğin tadını çıkarıyor. Bir doğa harikası olan kanyonun turizme kazandırılması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ile yapılan koordineli çalışmalar sonrası 18 km'lik kanyon yolu asfaltlanmış, kanyon çevresinde kafetarya ve restorant gibi tesisler yapılmaktadır.

SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA KENTSEL TASARIM VE 
SİVİL MİMARİ ÖRNEKLERİNİN RESTORASYONU

Tarihi ve kültürel öneme sahip bir yerleşim şehri olan Vezirköprü'de kültürel dokuyu, tarihsel yapıları ön plana çıkarıp, turizme kazandırma amaçlı sit alanı içerisinde tespit edilen alanlarda Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurumu'nun onayı doğrultusunda sit alanı koruma imar planı tadilatı yapılmıştır. Sokak Sağlıklaştırma, Kentsel Tasarım ve Sivil Mimari Örneklerinin Restorasyonu'na yönelik dört etap olarak projelendirilen alanın, üç etabının çalışması tamamlanarak kullanıma açılmış, dördüncü etap olan 823. Sokak'taki uygulama da tamamlanmıştır. Proje kapsamında toplam 122 adet evin restorasyon çalışması tamamlanmıştır.

GÖL KURAN KURSU
VE SEBZE PAZARI

Göl Mahallesi'nde özellikle çocuklarımızın dini bilgileri öğrenebileceği, halkımızın dini faaliyetlerini yapabileceği mülkiyeti belediyeye ait 1314 m2 alan üzerine inşa edilen Göl Kuran Kursu bitim aşamasına gelmiştir. Yine Göl ve çevre mahallelerde yaşayan vatandaşların pazar ihtiyaçlarını karşılayabilmesine yönelik olarak içerisinde 52 adet dükkan bulunan sebze pazarı inşaatı tamamlanarak, halkın hizmetine sunulmuştur.

ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

Tarihi tescilli eserler arasında bulunan Mehmetpaşa Kütüphanesi haricinde Esentepe Mahallesi'nde Çocuk Kütüphanesi yapım çalışmaları tamamlanmış, iç tefrişatı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Kütüphaneler Müdürlüğü'ne tahsis edilen Çocuk Kütüphanesi, 7'den 70'e herkesin hizmetine sunulmuştur.

KÖPRÜLÜLER ANITI

Fazıl Ahmetpaşa Mahallesi Fazıl Mustafa Paşa Caddesi üzerinde bulunan 18,50 metre yüksekliğindeki Köprülüler Anıtı'nda restorasyon çalışmaları tamamlanmış olup, Osmanlı İmparatorluğu'nun bir dönemine damga vuran Köprülüler ailesinin anısı ve çeşitli minyatür eserleri bu anıtta yaşatılmaya devam ettirilmiştir.

YARI OLİMPİK YÜZME
HAVUZU RESTORASYONU

Vezirköprü Belediyesi'nce işletilen Yarı Olimpik Yüzme Havuzu'nun restorasyon çalışmaları tamamlanmış, halkın hizmetine sunulmuştur. Tesis içerisinde bayanlar için cimnastik salonu ve çeşitli spor aktivitelerini gerçekleştirebileceği mekanlar, aletler ve kafeterya bulunmaktadır. Yılın her ayı hizmet veren tesiste yüzme kursları da düzenlenmektedir.

KÜLTÜR VE GENÇLİK MERKEZİ

Vezirköprü halkının ihtiyaç duyduğu sosyal donatı alanları talebine kayıtsız kalmayan belediye, Kültür ve Gençlik Merkezi yaptı. İçerisinde çok amaçlı salon, atölyeler, fuaye ve sergi alanı, kütüphane, restorant, kafetarya ve terası bulunan modern bir kompleks inşa eden belediye, halkın bu konudaki ihtiyaçlarını karşılamış durumda.

KONFORLU, SAĞLIKLI VE
TASARRUFLU ISINMA

Kış aylarında soğuk hava şartlarını fazlasıyla yaşayan Vezirköprü halkına konforlu, sağlıklı ve tasarruflu ısınma imkanı sunmak amacıyla doğalgaz şebeke hattı çalışmalarını hızlandıran ve kentte kısa sürede altyapının döşenmesine imkan sağlayan belediye, 2015 yılından itibaren ilçe halkına doğalgaz kullandırıyor.

ABDULLAH DERİCİ KONAĞI
(ÖRNEK VEZİRKÖPRÜ EVİ)

Vezirköprü'nün eski Belediye Başkanlarından Abdullah Derici'ye ait olduğu bilinen, tescilli taşınmaz niteliğindeki 1116. Sokak'ta bulunan Abdullah Derici Konağı'nın Sokak Sağlıklaştırma, Kentsel Tasarım ve Sivil Mimari Örneklerinin Restorasyonu kapsamında dış cephe yenileme çalışmaları yapılmış, iç düzenlemesi ise Koruma Kurulu ile yapılan ortak çalışmalar kapsamında tamamlanmıştır. 250 yıllık tarihi Abdullah Derici Konağı, içinde bulunan günlük yaşamda kullanılan ve antika değerindeki kilim, mutfak eşyaları, oturma grubu gibi tüm eşyalarıyla korunarak kent müzesine dönüştürülmüştür. 15 yıl süre ile kiralanan Abdullah Derici Konağı, 'Örnek Vezirköprü Evi' olarak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulmuştur.

KÜLTÜR EVLERİ

Avdan, Aydınlı, Kabalı, Akaren, Tikenli, Taşkale, Bahçelievler, Yeşilada, Hıdırlık, Kuruçay, Bahçekonak, Çayırbaşı ve Yeni Mahalle'de yaşayan mahalle sakinlerine, çeşitli etkinliklerinde ortak kullanabilecekleri Kültür Evi inşa ettik.

KENT MÜZESİ

Yüzyıllar öncesine dayanan tarihi ve kültürel değerleriyle, o günlerden bugünlere miras kalmış, gün yüzüne çıkmış mekan ve eserleri, ilçemize gelen yerli ve yabancı turistlere sunmak amacıyla Kent Müzesi oluşturma çalışmalarımız devam etmektedir.

GALERİCİLER SİTESİ

Hızlı gelişen ve büyüyen, gün geçtikçe daha modern bir şehir kimliğine bürünen Vezirköprü'de galericilerin bir arada olmaması kentimiz için olumsuz bir durum. Şehirdeki dağınık yapılanmalar hem araç trafiğimize, hem de modern şehir görüntümüze zarar veriyor. Bu kapsamda Yeni Galericiler Sitesi inşa ederek, esnaflarımızı bir araya toplamayı amaçlıyoruz.

KUNDUZ FESTİVALİ VE
OFF-ROAD YARIŞMALARI

Doğa harikası Kunduz Ormanları içerisinde çevre düzenlenmesi yapılan alanda Geleneksel Kunduz Festivali gerçekleştiriliyor. Yine festival kapsamında binlerce tutkunu olan, yerli ve yabancı turistlerin ilgiyle izlediği, takip ettiği ve şehirde konaklamasına, yeme içmesine neden olan Off-Road yarışları düzenleniyor. Bölgeye Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Milli Takımlar Kamp Eğitim Merkezi Projesi hazırlandı. Çeşitli branşlarda ülkemizi temsil eden milli sporcularımız, tesis tamamlandığında büyük organizasyonlara Vezirköprü'de hazırlanacak. 

TARIM KOMİSYONU

Vezirköprülülerin geçim kaynağı tarıma dayalı olduğundan belediye, çiftçilere dönemler halinde meyve ve sebze fide desteği vermek amacıyla Tarım Komisyonu kurdu.

TRAFİK GÜVENLİĞİ

İlçede trafik akışının sağlıklı ve güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı UKOME Daire Başkanlığı ile yapılan koordineli çalışmalar ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Komisyonu kararlarına göre yapılan işlemlerle yayaların can güvenliğini, araçların kontrollü bir şekilde seyir etmesini sağlıyoruz.

TAŞHAN RESTORASYONU

Ortacamii Mahallesi 100. Yıl Caddesi Taceddin Paşa Sokağı'nda bulunan Osmanlı döneminde yapıldığı bilinen Taşhan, Vezirköprü'deki tarihi yapılar içerisinde ilk sıralarda yer alıyor. İki katlı, dolgu taş malzeme ile inşa edilen üç kapılı Taşhan'ın restorasyonu yapılmış, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde belediye tarafından otel ve restorant olarak işletiliyordu. Ancak çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Taşhan'ın yeniden restorasyon ihalesi yapılmış, uygulama işlemleri devam etmekte olup, bitirilme aşamasına gelmiştir.

İHTİSAS OSB

İlçe ekonomisinde tarımsal faaliyetlerin yoğunluğu, çiftçinin ürettiği ürünün değerini bulması, ürünlerin işlenmesi ve hem ülke hem de ilçe ekonomisine kazandırılması amacıyla İhtisas Organize Sanayi Bölgesi oluşturulması planlanmaktadır.

HAYVAN PAZARI VE BARINAĞI

Hayvan Pazarı; ticari kapasitesi yönünden ilçe ekonomisinde önemli bir konuma sahip. İlçede kayıtlı yaklaşık 52 bin adet büyükbaş ve daha fazla miktarda küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Hayvan varlığı bakımından zengin olan ilçede belediye tarafından Hayvan Pazarı çevresinde bulunan alana hayvanların bakım ve ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla Hayvan Barınağı inşa edildi ve besicilerin hizmetine sunuldu.

MEZARLIKLAR VE GASİLHANE

İlçede bulunan mezarlıkların ot budama işlemleri ve temizliği düzenli olarak yapılırken, çevre düzenleme çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızdan cenaze yıkama, cenaze malzemeleri temini, mezar kazılması ve defin işlemlerinden hiçbir şekilde ücret talep etmiyoruz.

EĞİTİM TESİSLERİ

Eğitim olmazsa olmazımız, 'yüzde 100 destek' diyoruz. Okullarımızın yenilenmesi, derslik sayılarının çoğaltılması, eğitim kalitesinin ve düzeyinin artırılması anlamında yatırımlar yapıyoruz. Bu kapsamda ilçemizde Göl Mahallesi Çok Programlı Anadolu Lisesi, Tekel depolarının olduğu alanda 16 derslikli Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, eski hastane alanına 24 derslikli Atatürk Ortaokulu, yatılı okul alanında 32 derslik 3 atölyeli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 32 derslik İmam Hatip Lisesi, laboratuarlar, atölyeler ve spor salonları bulunacaktır.

Ses İzolasyon Süngerleri Ses İzolasyon Süngerleri

Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri

Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı! Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı!

Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık