Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar 18.5396
  • Euro 18.0115
  • GR ALTIN 983.24
  • ÇEYREK 1617.8

Köprülü Mutsuz Ama Kenevir Umut Olmuş

Ekibimiz Vezirköprü'de halkın sorunlarını ve seçimde oy eğilimini araştırdı. Vezirköprülü, "Hizmet var ama Köprü'ye yakışmayan da var. Artık gelişmeliyiz. Öncelik ulaşım" dedi.

Köprülü Mutsuz Ama Kenevir Umut Olmuş
  • 21 Şubat 2019, Perşembe 12:33

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde seçmenle buluştuk. Bazı köylerdeki yolların bozukluğuna tepkili olan vatandaş, inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle 'ters göçe sahne olmuş. Gidenler dönüyor." Günün çoğunu kıraathanelerde geçiren Vezirköprülü seçmen, "Sandıkta tepki olur ama boyutu ne kadar olur bilinmez" diye ince mesaj veriyor. 

Yerel seçimler vatandaşın gündeminde ancak, ekonomik zorluklar herkesin dilinde. Ekonomi bozuldu diyen esnaf, hükümetten 'acil eylem planı' isterken, çay ocakları ve kıraathanelerdeki doluluk oranı ise dikkatleri çekiyor. Esnafa alışveriş yapmak yerine çay içmeye uğrayan vatandaş çok. Kapıda, iskemlesine oturarak müşteri bekleyen esnaf dolu. Bir de gurbetten dönen işsizler var ki; çay ocaklarının önünü doldurmuş durumda. Seçmen 'kime oy vereceğini de konuşuyor' ama 'kararsız kaldık, sorunlarımız çok' diye de ekliyor.

EN BÜYÜK SORUN KÖY YOLU

Vezirköprü'de en büyük sorun yol. Vatandaş, 'köye ulaşmak zor, arabamızın alt takımlarını iki ayda bir değiştirir olduk' derken, Samsun Büyükşehir Belediye eski Başkanı, AK Parti Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz'a da sözlerini tutmadığı için tepki gösteriyor. Seçmene dokunduğunuzda 'ekonomik kriz, işsizlik, sanayi, yol ve 10 yıldır tamamlanamayan devlet hastanesi' diyor. Vatandaşın yüzünü güldüren tek konu ise, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kenevirin merkezi Vezirköprü olacak" müjdesi.

VALİ GELDİ AMA KONUŞAMADIK

Her Pazartesi günü kurulan pazar nedeniyle Vezirköprü'ye giden ekibimiz, vatandaşların sorunlarını dinledi, yerel seçimlerdeki tercihi sordu. O gün, Samsun Valisi Osman Kaymak ve Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir'in de çeşitli açılışlara katılmak üzere ilçedeydi. İlçede Vali'nin olması, Büyükşehir Belediye Başkan adayının olması vatandaşın gündeminde ama 'Derdimizi anlatamadık ki, gelip geçtiler" diye de şaşkındılar.

ARACIMIZ SANAYİDEN ÇIKMIYOR

Çay ocakları ve kıraathaneler doluydu, esnaf krizden dert yanıyordu. Köyden pazara inen vatandaş, 'yol isterken', araçlarını sürekli sanayiye götürmekten bıkmış durumda: "3 km'lik yola asfalt döktüremedik" diyen vatandaş, "Vezirköprü'de 137 mahalle var ama 19'u merkezde. Diğerleri hep kırsalda. Bize 75 km uzaklıkta mahalle (köy) var. Adeta azraille mücadele ediyoruz. Kaza yapmak an meselesi. Yolda araçlarımız heba oluyor. Sürekli araçlarımızın alt takımlarını değiştirmek zorunda kalıyoruz. Kaç defa söz verildi. Diğer ilçelerde şu kadar grup yol yaptık, asfalt döktük haberlerini görüyoruz. Muhtarlarla konuşuyoruz. Ama çözüm bulamadık" diyor.  

HASTANEMİZ YOK BÜYÜK SORUN

İlçenin giriş ve çıkış kapıları olan Havza-Vezirköprü ve Vezirköprü-Durağan yolunu söyleyen vatandaşlar, "100 bin insanın yaşadığı şehire Samsun'da gelirken yol yakışıyor mu? Tarihi ve kültürel değerler bu şehirde var. Turizm diyoruz, yol yok. O yollarda ne yakınlarımız uçurumdan tarlaya yuvarlandı, ne kazalar, ne canlar gitti. Koca ilçeye bu yollar yakışmıyor. Samsun'un ücra köşesindeyiz diye 'üvey evlat muamelesi görmek' olmuyor. Bu ilçede yol sorunu çözülmediği sürece ne turizm bekle ne de yatırım. 10 yıldır devlet hastanesini tamamlayamadık. Samsun'a acil hastamız giderken çok kayıplarımız oldu" ifadelerini kullandı.

ESNAF 'ÇOK  ZORDAYIZ ÇOK'

Ekonomik krizin esnafı büyük oranda etkilediği şehirde, gurbette çalışan inşaat ustaları da köylerine geri dönmüş durumda. "Sektör durdu, iş yok, evimize geldik" diyen ustalar, sektörde yeniden bir hareket olacak umuduyla, patronlarından haber bekliyor. Esnaf ise elinde çayı, dükkan önünde iskembesine oturmuş müşteri bekliyor. "Pazar günü olması nedeniyle şehir kalabalık ama işler kesat" diyen çarşı içi esnafı, "Biz pazar günü olduğunda iyi iş yapardık. Şimdi o günleri arar durumdayız. Ne iş var ne güç. Dükkan kirasına, elektriğe, suya çalışıyoruz. Hükümet acil eylem planı yapmalı. Bu şekilde esnafın hali perişan. Kimse bu halinden memnun değil" dedi. Oylar nereye diye sorduğumuzda ise, "Bu krizin çözülmesi lazım. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir çözüm bekliyoruz. Ortalık toz duman, iş yok. Nasıl çözülecek o da belli değil. Bu yerel seçim ama önümüzü göremiyoruz" dedi.

GENÇLERİMİZİ HAYALİ 'İNŞAAT USTASI' OLMAK!

10 yıldır bitmek bilmeyen devlet hastanesi hakkında da yorum yapan vatandaş, şöyle devam etti: "Yanı başımızdaki Havza, ikinci devlet hastanesini açtı. Biz daha bir tanesini açamadık. Diğer ilçeler keza öyle. Koca ilçede tam teşekküllü hastane olmaz mı? Bazı illerden fazla nüfusa sahibiz. Hastanemiz yok" diye konuştular. "Sanayi, organize sanayi, yatırımcı nerede?" diye soran Vezirköprülü seçmen, "Havza, Kavak. OSB'lerini büyütüyor, biz de yok. Gençler işsiz. Elbette işsiz olur. Sen yatırımcıya yer vermezken, buraya getirmezsen napacak bu gençlik. Hani sanayi nerede? Yok. Zaten okumuyor ilçenin gençleri. Eğitim de iyi değil. Gençlerimizin hayali 'inşaat ustası' olmak" ifadelerini kullandı.

KENEVİR MÜJDESİ BİZLERİ UMUTLANDIRDI

Vezirköprülü vatandaşın yüzünü güldüren tek konu ise Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kenevirin merkezi Vezirköprü olacak" müjdesi. "Kenevirimiz para edecek" diyen üretici, "İlçe için en büyük fırsat. Büyüklerimiz yatırımcı çağırsın, fabrika, pazar kursun. Gençler ilçede kalsın. Bahçeler kenevir üretsin. Teşviklerde yardımcı olunsun. O zaman yolda olur, gurbette inşaat tepesinde harç karan genç de yuvasına döner. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştular.

EDİS VE BAYBURTLU YARIŞACAK?

 

Vezirköprülü, 31 Mart'ta sandık başına ilçe belediyesi için iki adaydan birini tercih etmek için gidecek. Cumhur İttifakı AK Parti Adayı olan mevcut Başkan İbrahim Sadık Edis ile Millet İttifakı CHP Adayı Onur Bayburtlu yarışacak. Seçmen, 2 dönemdir ilçeye hizmet eden Başkan Sadık Edis'ten memnun. CHP'nin Adayı Onur Bayburtlu ise mesleği gereği tanınan, genç ve dinamik. Her gittiği kapıda sempatik ve sıcak kanlı tavırları ile vatandaşın gönlüne hitap etmeye çalışıyor.

'BEKLEYİP, GÖRECEĞİZ'

İlçede MHP teşkilatı eski gücünde değil. İYİ Parti Örgütü ise tam saha CHP adayını destekliyor. Eski Vezirköprü Belediye Başkanı, 23. Dönem Samsun Milletvekili Suat Binici'nin 'siyasi gücü' ilçede artık yok. İlçeden ayrılmış olması da buna etken. Ekonomik krizin etkilediği şehir merkezindeki seçmen 'tercih için erken' derken, kırsaldan şehre inan seçmen de, "Bekleyip, göreceğiz, yola ne diyecekler?" diyor.

Seçmen, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışacak olan AK Parti adayı Mustafa Demir, Bağımsız aday Erhan Usta ve İYİ Parti adayı Hayati Tekin'le ile ilgili ise şu görüşlere yer veriyor; "Mustafa Demir'e mesajımız var. Yol sorunumuzu çözsün, ilçemizle ilgili projeleri nedir bilmek istiyoruz" dedi. Bağımsız Büyükşehir adayı Erhan Usta da "Yol sorunumuzu biliyor, bize projelerimle gelicem dedi, bekliyoruz" diye konuştu. Hayati Tekin, CHP-İYİ Partili seçmenin oyunu alır gibi gözüküyor. Ama Vezirköprü'de her zaman iktidarın gücünü hissetmek isteyen bir seçmen yapısından söz edilebilir. 

31 MART'A DOĞRU

31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala Samsunbihaber.com Genel Yayın Yönetmeni Selahattin Çekiç HHALK Gazetesi Ekonomi ve Bölgeler Sorumlusu Noyan Alper Cabbar, ilçelerde vatandaşın nabzını tutuyor.

Ses İzolasyon Süngerleri Ses İzolasyon Süngerleri

Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri

Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı! Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı!

Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık