Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar 18.6452
  • Euro 19.6449
  • GR ALTIN 1077.0
  • ÇEYREK 1771.6

Havza'ya Kadın Eli Değecek

Havza tarihinin 'ilk kadın belediye başkan adayı' olan CHP'li Mehtap Demiralp, "Havza'mız, Samsun'un, Karadeniz'in dünyaya açılan kapısı. Biz, istihdamdan turizme, yaşlısından gencine, annelerden çocuklara, kültürden sanata her alanda projeler hazırladık. Havza'ya kadın eli değecek" dedi

Havza'ya Kadın Eli Değecek
  • 19 Mart 2019, Salı 11:06

Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Havza Belediye Başkan Adayı Mehtap Demiralp Yeşilbaş, Havza'nın Samsun'a ve Karadeniz'e giriş, dünyaya da açılan kapısı olduğunu belirtti.

Ekonomik olarak kalkınmış bir Havza hayal ettiğini söyleyen Yeşilbaş, "Havzalılar beni çok seviyor, onlardan biriyim, onları dinliyorum, onların dertlerine derman olmak için bu yolda elimi taşın altına koyuyorum. Kapı kapı geziyoruz, gece gündüz demiyoruz. 120 günlük adaylığım süresince gördüğüm destek, ilgi ve hoşgörünün 31 Mart'ta sandığa yansıyacağına inanıyorum" dedi.

CHP'li Mehtap Yeşilbaş, Havza Organize Sanayi Bölgesi'ne yatırım, termal ve sağlık turizmini birlikte yapacağımız çalışmalarla kentin gelecek vizyonuna katacaklarını söyledi.

HAVZA'DA DEĞİŞİM BAŞLAYACAK

"Havza'ya kadın eli değdiğinde bir vizyon gelmiş olacak" diyen Mehtap Demiralp Yeşilbaş, "Yeni bir bakış açısıyla şehir yenilenecek ve değişime başlayacak. Kadınların çektiği zorlukları ben kendim daha iyi biliyorum. Bu yüzden de kadınların Havza’da sesi olmayı hedefliyorum. Köylerden gelen kadınlarımız var. Salı günleri pazarımız var burada. Kadınlarımız sabah 6.00-6.30’da geliyorlar, akşam 17.00’ye kadar burada kalıyorlar. Havza soğuk bir memleket. Soğukta işlerini yaptıktan sonra geliyorlar minibüslerde oturarak çocuklarıyla beraber bekliyorlar. Ben bunu 30 yıl önce biliyordum çünkü evimiz o dolmuşların olduğu yerdeydi. Bunu gördüm. Aradan 30 yıl geçmesine rağmen hala daha kadınlar minibüslerde akşam gitmeyi bekliyorlar" ifadelerini kullandı.

KAPALI PAZAR YERİ SÖZÜ

CHP'li Aday Yeşilbaş, pazarcı erkeklerin kahvelere giderek sıcak ortamda sohbetlerini yaptıklarını ifade ederek, “Kadınlarımız soğukta çocuklarıyla birlikte beklemek durumunda kalıyorlar. Dedim ki kadınlarımıza sizler Havza'ya geldiğinizde rahat ettireceğim. Size hanımlar çay evi yapacağım. Sıcak ortamda akşam minibüs gidinceye kadar çocuğuyla bekleyecek güzel bir yeriniz olacak dedim. Kadınlarda dediler ki ilk kez sizden duyuyoruz, gerçekten çok teşekkür ederiz. Yine onlara şunu söyledim; Havza’ya geldiklerinde sebze pazarına hem satıcı olarak hem de alıcı olarak geliyorlar. 30 yıl önce Havza’da kapalı sebze pazarı yoktu hala daha yok. Bu yüzden belediye başkanı olduğumda ilk yapacağım icraatlardan birisi modern bir kapalı pazar yeri yapmak olacak. İçerisinde çay evi, lavaboları olan bir sebze pazarı. Vatandaşlarımız da dediler ki; her yerde var, Havza’da yok"  diye konuştu.

KADIN MECLİSİ OLUŞTURULACAK

"Kadın olunca her şey değişiyor" diye konuşan Yeşilbaş, "Burada sosyal alanlarımız artacak. Meclis üyelerimiz var onlarla toplantılar yapacağız. Ayrıca ben kadın olduğum için kadınlar meclisi kuracağım. Bunlarda her mahalleden seçtiğimiz kadınlarımızla ayda bir toplantı yapacağım. Mahallelerimize bir de kadın gözüyle bakacağız ve çözümlemeler yapacağız. Bebeklerimiz için kreş ve oyun evleri ile çalışan annelerimize destek sağlayacağız. Kadınlarımızın ve çocuklarımızın daha iyi yaşayabileceği bir Havza inşa edeceğiz" dedi.

ÇEVRE İLÇELERDEN GERİYİZ

Havza’nın Karadeniz Bölgesinin dünyaya açılan penceresi olduğunu vurgulayan Millet İttifakı Adayı Mehtap Yeşilbaş, "Havza daha önceden sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda daha iyi bir yerdi ama şu zamanda baktığımızda Havza diğer ilçelerimize göre çok geri kalmış. Neden diyecek olursak Havza tarihi anlamda Kurtuluş Mücadelesinin başladığı noktada tarih, konumu itibariyle ekonomik, kaplıcalarıyla turizm açısından çok değerli bir ilçe ama Havza bunu çok iyi değerlendiremedi ve çevre ilçelerden geri kaldı” ifadelerini kullandı.

SANAYİ ESNAFI KAN AĞLIYOR

Havza'nın çok iyi bir termal kaplıcaları olduğunu söyleyen Mehtap Yeşilbaş, "Kaplıca turizmini çok iyi yapamıyoruz şu anda. Aynı zamanda sağlık turizmini başlattık yeni. Bunu eski belediye başkanımız üniversite ile beraber yürüttü, ona da teşekkür ediyoruz. Sağlık ve termal turizm olacak. Aynı zamanda Havza bir sanayi bölgesi ama sanayi girişinde köprü var ve sanayiye giriş çok ters bir yönde. Sanayi esnafı kan ağlıyor. Bunun için bir çözümleme yapmamız şart. Bir belediye başkanı olmak sadece yol, altyapı ve diğer hizmetleri yapmak değil. Aynı zamanda orada yaşayan vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak yanında olmak demek. Sanayi esnafı şu anda kan ağlıyor. Son 4 yılda üstünden bir köprü geçmiş. Bizim orada dört yollu bir trafiğimiz vardı ve 24 saat canlıydı. Şu anda köprü Havza için çok büyük bir kayıp. Aynı zamanda yatırımcıları da ilçemize çekememişiz. Burada da geri planda kalmışız” diye konuştu.

İŞSİZLİĞE ÇARE OLACAĞIZ

Kavak'ta 27 tane, Merzifon'da ise 17 tane fabrika olduğunu belirten CHP'li Havza Belediye Başkan Aday Mehtap Yeşilbaş, "Buradan yola çıkarak bizim geride kalmış olduğumuzu görüyoruz. Şu anda Karadeniz’in en büyük OSB’si Havza’da var. Biz belediye başkanı olduğumuzda bu bölgeye çok daha iyi yatırımcıların gelmesi için çalışacağız. Şu anda bu OSB ticari olarak çok iyi inşa edilmiş. 3 tane fabrikadan söz alınmış. Biz diyoruz ki; en az 10 tane daha yatırımcıyı buraya getireceğiz. İşsizliğe ve istihdama çare olacağız" dedi.

25 MAYIS TARİHE IŞIK TUTACAK

"Son dönemde Havza'nın Milli Mücadele’deki yeri ve önemi konusunda biz biraz geri kaldık" diyen CHP'li Aday Yeşilbaş, "Tarihçiler bile Atatürk’ün Amasya’ya gittiğini ama Havza’da 18 gün kaldığını bilmiyor. Samsun’dan sonra ilk uğrak yerinin 25 Mayıs 1919’da Havza’da olduğunu ve Milli Mücadele’nin burada temellerinin atıldığını bilmiyor. Aslında buradan baktığımızda burası Atatürk’ün şehri. Bunu biz turizm olarak bile çok iyi bir şekilde kullanabiliriz. Bunların çalışmalarını yapıyoruz. 25 Mayıs 1919’dan bugüne kadar gelen 100’üncü yılında Havza bu 25 Mayıs’ı çok büyük coşkuyla kutlayacak. Büyük değerli insanların geldiği sempozyumların, festivallerin yapıldığı 25 Mayıs kutlaması yapacağız. Havza’ya özgü alanlarda çalışmalar yaparak bunu gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

DOLMUŞÇULARIN SORUNU ÇÖZÜLECEK

Havza otogarının problemlerinin olduğunu belirten Millet İttifakı Adayı Yeşilbaş, "Şu anda otobüsler otogara girmekte zorlanıyor. Bu konuda çözümler bulacağımıza inanıyorum ama dolmuşların Samsun'a gidişinde şehrin dışında kalıyor araçlar. Akşam 19.00’dan sonra Samsun’dan Havza’ya dolmuş yok. Bu çok ciddi bir sorun. Bu sorunu büyükşehir belediye başkanı ile beraber çözeceğiz. Tüm başkan adaylarının da ortak vaadi bu. Her ne olursa olsun bu konu çözülecek" dedi.

ÇOCUKLARA ROBOTİK KODLAMA

Havza'da sosyal alan sayısının az olduğunu ifade eden Yeşilbaş, şöyle konuştu; "Çocuklarımız bu anlamda aktif değil. Biz vatandaşlarımıza sorduğumuzda park olsun diyorlar ama sadece parklar yeterli değil. Aynı zamanda onlara sosyal olarak gelişimlerini sağlayacak kurslar açacağız. İlköğretim çağındaki çocuklara robotik kodlama üzerine bir kurs açacağız. Aynı zamanda onların sportif faaliyetlerini geliştirmeleri için futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortları, koşu alanları ve değişik spor alanlarıyla ilgili spor sahları açacağız. Örnek olarak biz kaplıca kentiyiz ama Vezirköprü’de, Merzifon’da yüzme havuzu var ama Havza’da yüzme havuzu yok. İlk önceliklerimizden birisi de yüzme havuzu yapmak olacak. Çocuklarımız burada kendilerini geliştirecekler. Biz belediye olarak onlara sanatsal anlamda da kültürel anlamda da hizmet vereceğimize söz veriyoruz."

GENÇLERİMİZ GÖÇ ETMEYECEK

Havza Başkan Adayı Mehtap Demiralp, konuşmasında, "Havza'da yaşlı nüfusumuz çok gençlerimizin hepsi de İstanbul’a, Kapaklı’ya, Tekirdağ’a, Çorlu’ya, Bursa’ya gitmişler ve anne babaları onları yılda bir kez görüyor. Biz diyoruz ki organize sanayi bölgesine Havza içinde birlik olursak sivil toplum kuruluşları siyasi parti ilçe başkanlarını oda başkanlarını kaymakam nezaretinde Ankara’ya gittiğimizde alamayacağımız yatırım yok. O yüzden yatırımcıları buraya hep beraber getireceğimize dair yürekten söz veriyoruz. Havza için olmazsa olmaz bir şey. Bu anlamda da OSB en az 5 bin kişi istihdam sağlayacak yatırımcıları buraya getirip istihdam yaratacağız" dedi.

TURİZM CANLANACAK

Havza'da sağlık turizmi altyapısı olduğunu ifade eden Mehtap Yeşilbaş, "Şu anda tam anlamıyla faaliyete geçmedi. Reklam ve pazarlama çalışmalarını yapacağız. Havza’yı sağlık turizmi kenti yapmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda bir termal kaplıca kenti. Bunun için kaplıca ve hamamlarımızı modern hale getireceğiz. Gelen kişiler buradan güzel duygularla ayrılacak. Aynı zamanda buraya gelen turistleri Vezirköprü’de kanyona, Amasya’da tarihi kayalara, Ladik’te Akdağ’a götüreceğiz. Güzel bir tarih destilasyonu yapacağız. Bununla birlikte turistin burada bir gün değil en az 3 gün kalmasını sağlayacağız” diye belirtti.

E-TİCARET KADINLARA KAZANÇ SAĞLAYACAK

CHP Havza Belediye Başkan Adayı Mehtap Demiralp Yeşilbaş, sözlerini şöyle tamamladı; "Havza’nın yöresel ürünlerinin ve kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünlerini satabilecekleri şehrin giriş ve çıkış yolu üzerine satış noktaları kuracağız. Aynı zamanda belediyeden e-ticaret yapacağız. Ben diyorum ki; Havza'ya özgü bir marka yaratın gerisini bize bırakın. Bu seçim bir yerel seçim biz burada Havza'nın 5 yıllık yöneticisini seçiyoruz. Bu bağlamda diyorum ki; biz bu seçimde siyaseti bir kenara bırakın, size en iyi hizmeti getirecek olan kişiyi, 5 yıl boyunca da Havza’yı ekibiyle beraber en iyi şekilde yönetecek kişiyi seçin."

Ses İzolasyon Süngerleri Ses İzolasyon Süngerleri

Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri

Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı! Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı!

Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık