Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar 18.6443
  • Euro 19.4227
  • GR ALTIN 1051.8
  • ÇEYREK 1729.8

Erhan Usta Dev Proje İçin Düğmeye Bastı

MHP Samsun Milletvekili Erhan USTA, Samsun’un hem Türkiye’nin hem de çevre ülkelerin tıbbi malzeme ve cihaz üretim merkezi olmasını sağlayacak dev proje için düğmeye bastı.

Erhan Usta Dev Proje İçin Düğmeye Bastı
  • 26 Kasım 2018, Pazartesi 15:18

TBMM Başkanlığına ilettiği kanun teklifini sosyal medya hesabından paylaşan Usta’nın, kanun teklifinin gerekçesinde projenin amacını net şekilde ortaya koyduğu görüldü.

SAMSUN, İSTİHDAM VE GELİR YARATACAK

Medikal sektörü, yaşlanan nüfusla orantılı olarak dünyada hızlı büyüyen sektördür. Dünyada ticaret hacmi 300 Milyar $’a ulaşmıştır. Ne yazık ki, Türkiye’nin bu sektördeki payı yok denecek kadar azdır. Bu sektörde yeterli yerli üretimin olmaması sebebiyle ülkemiz ciddi ölçüde cari açık vermektedir. Örneğin, ülkemiz tıbbi cihaz pazarının 8 Milyar $’a ulaştığı ancak bunun sadece %10’luk bir kısmının yerli üretimle karşılandığı tahmin edilmektedir. Bu Kanun Teklifiyle amaçlanan yapının kurulması durumunda, ülkemiz sadece kendi ihtiyaçlarını kendi üretimiyle karşılamayacak, ciddi bir ihracat potansiyeline de kavuşacaktır. Bu da net göç veren ve gelir seviyesi düşük olan bölgemiz için önemli bir gelir ve istihdam imkânı sunacaktır.

SAMSUN FİRMALARI 40 YILLIK TECRÜBEYE SAHİP

Ülkemizde ilaç, kozmetik, tıbbi malzeme ve cihaz üretim faaliyetlerine destek verilmesi son derece önemli bir gerekliliktir. Samsun ilimiz, tıbbi malzeme ve sağlık sektöründe üretim yapan 40 yıllık tecrübeye sahip şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu şirketlerin temsilcileri, 2011 yılında Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneğini kurmuşlar, işbirliği içerisinde çalışarak kümelemenin avantajlarından yararlanmak istemişler fakat Devletten gereken desteği görememişlerdir. Henüz fiziki mekân için bir arazi tahsisi yapılmamıştır.

SAMSUN’UN, TRABZON, RİZE VE ZONGULDAK’TAN NEYİ EKSİK?

Bu Kanun Teklifiyle Samsun kıyı şeridinde bir ileri teknoloji endüstri bölgesi kurulması amaçlanmaktadır. Son dönemde yapılan kanuni düzenlemelerle Trabzon, Rize ve Zonguldak illerinde kıyı şeridinde endüstri bölgeleri kurulması imkânı getirilmiştir. Samsun da bu illerle benzer coğrafi özelliklere sahip olmasına rağmen bu imkândan faydalanamamaktadır.

BU PROJE TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Ülkemizde çok sayıda endüstri bölgesi vardır ve bunların çok verimli çalıştığını iddia etmek son derece zordur. Bu Kanun Teklifiyle sıradan bir endüstri bölgesi kurulması amaçlanmamakta, tematik ileri teknoloji merkezi kurulması öngörülmektedir. Bu haliyle bu endüstri bölgesi Türkiye’de bir ilk olacaktır. Aslında bu proje fikri sadece Samsun’un veya Karadeniz bölgesinin kalkınmasına hizmet etmeyecek bütün Türkiye için söz konusu olan bir eksikliği giderecektir. Bu yönüyle bu bir Türkiye projesidir. Bu iş için Samsun’un tercih edilmesinin temel nedeni tıbbi alet üretimine ilişkin Samsun’daki bilgi birikimi ve mevcut üretim tesisleridir. Ayrıca, iki üniversite ve beşeri sermayesinin yanı sıra Samsun’un coğrafi konumu ve denizyolu, havayolu, karayolu ve demiryolu ulaşım imkânları büyük bir avantaj sunmaktadır.

SAMSUN, İLERİ TEKNOLOJİ VE KATMA DEĞER ÜRETECEK

Burada amaç, bilgi ve teknoloji üretilerek Samsun’daki üretimin çok daha ileri teknoloji ve katma değer seviyesine ulaştırılmasıdır. MR, tomografi vb. cihazlarının üretilmesini de kapsayacak bir üretim bölgesi kurulabilecektir. Ortak laboratuvar, AR-GE merkezleri, depolama imkânları ve hammadde alımları mümkün olabilecektir. Tanıtım ve pazarlama konusundaki yetersizliklere ortak çözümler bulunabilecektir. Bu yönüyle firmalar ciddi bir rekabet imkânına kavuşacaklardır.

SAMSUN’DA YATIRIM TEŞVİK EDİLECEK

Kanun Teklifi metninde bu bölgede yatırım yapacak yerli ve yabancı firmaların asgari olarak stratejik yatırım teşviklerinden yararlanması öngörülmektedir. Tematik bir endüstri bölgesi olması nedeniyle buradaki yatırımlar çok özel teşviklerden de yararlandırılabilecektir. Kanun Teklifiyle ortaya konulan fikir Onuncu Kalkınma Planında ve ekindeki dönüşüm programlarında yer alan amaç, politika ve hedeflere hizmet eder niteliktedir.

Ses İzolasyon Süngerleri Ses İzolasyon Süngerleri

Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri

Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı! Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı!

Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık