Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar 18.5319
  • Euro 18.0514
  • GR ALTIN 982.92
  • ÇEYREK 1617.2

Alper Aydemir: Hangimiz Sevmedik Bu Güzel Şehri

Samsun'un öz çocuğu olarak hep tercihlerini Samsun'dan yana yaptığını söyleyen İYİ Parti Büyükşehir aday adayı İnşaat Mühendisi Alper Aydemir, "Ortak paydamız Samsun" dedi. "Bu şehrin vebali üstümde, elimi taşın altına koymaya karar verdim" diyen Aydemir, "Hangimiz sevmedik bu güzel şehri sloganıyla yola çıktık" dedi

Alper Aydemir: Hangimiz Sevmedik Bu Güzel Şehri
  • 12 Ocak 2019, Cumartesi 17:12

Samsun'da doğup, büyüdüğünü, Samsun'un öz çocuğu olarak hep tercihlerimi de Samsun'dan yana yaptığını söyleyen İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı İnşaat Mühendisi Alper Aydemir, 'Ortak paydamız Samsun' diyerek şimdi de siyasete soyunduğunu söyledi. 'Elimi taşın altına koymaya karar verdim' diyen Aydemir, "Hangimiz bu kente sevmedik ki" sloganıyla artık seçim arenasına çıktığını ifade etti. 

HHALK Gazetesi Ekonomi ve Bölgeler Sorumlusu Noyan Alper Cabbar'ın sorularını cevaplayan Alper Aydemir, "Üniversite yıllarımda bir çok şehirde iş fırsatı olmasına rağmen 'iş fırsatı olmayan' Samsun'u tercih ettim. Bu kararımdan dolayı çok sıkıntılar çeksemde, yaşama inadım, buraya olan sevgim ve sevdam, Samsun'da beni büyük bir mücadele içine attı. İş hayatımda başarılı oldum. Bu başarımdaki en büyük sebep insanların beni sevmesiydi. Yakınımdaki insan, çalışanım benimle ilgili negatif bir kelime söylemez, söylemedi de. Herkesin gönlünü alarak bugünlere geldim. Kimseyi menfaatlerim uğruna kırmadım. İncitmedim" dedi.

YATIRIM VAR, EKSİKLİKLER DE VAR

"Samsun'a güzel ve hoş görünen yatırımlar yıllarca yapıldı ancak üst yapıya bakarken, altyapı ve kültür sanat faaliyetlerinde oldukça geri kaldık" diyen İYİ Partili Aydemir, "Şimdi sevdiğim kent, Samsun'u yönetmek istiyorum. İnsanların birbirleriyle barış ve huzur içerisinde yaşamasını engelleyici kutuplaşmalar oldu. İnsanların mutluluğu, refah yaşam düzeyiyle ilgili hizmetlerde eksik kalındı" diye konuştu.

MUTLU BİR TOPLUM İSTİYORUM

Samsun siyasetinde yeni yüzlerin olmadığına dikkat çeken Alper Aydemir, "Hizmet anlayışı siyasete endekslendiği için insanlar hizmet etmeyi değil, siyasi yarışa işi döndürdü. Günümüzde ne yazık ki 'takım tutar' gibi bir siyasi anlayış hakim. Birleştirici bir insan olacağıma inandım. Bu yüzden aday oldum. Mutlu bir toplum için aday oldum. İnsanların birbirini gördüğünde güler yüz göstermelerini, 'merhaba, nasılsın' gibi soruları sormaktan çekinmedikleri bir toplum yaratabilme inancıyla yola çıktım" dedi.

DEMİR'İN ADAYLIĞI BENİ VE SAMSUN'U TATMİN ETMEDİ

"AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, beni de Samsun halkını da tatmin etmedi" diyen İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı İnşaat Mühendisi Alper Aydemir, "AK Parti'nin adayı bizim düşüncelerimizi, beklentilerimizi tatmin edecek bir aday olsaydı, o zaman aday olarak çıkmazdım. O zamanda derdim ki; 'evet bizi bu arkadaşımız yönetsin' derdim. Bütüşehir yasasıyla hizmet ne yazık ki; bir kişinin üzerinde kaldı. Eski Başkan Yusuf Ziya Yılmaz benim çok sevdiğim bir abimdir. Uzun yıllar bu şehre hizmet etti ama şahsen tanıdığım için söylüyorum, son dönemde bunaldığı kadar hiç bir dönemde bunalmadı. Hizmet etmek için uğraştı ama yasanın alt yapısı yoktu. Belediyenin altyapısı müsait değildi. Altyapı müsait olmadan ekonomi müsait olmadan yapamamazdı. Ne yazıkki başarılı olamadı" diye konuştu.

İYİ PARTİ'DE KORKU CUMHURİYETİ YOK

İYİ Parti ile neden yola çıktığını da Büyükşehir Başkan Aday Adayı Aydemir, "İYİ Parti son dönemde konjektürün içinde merkezde bir parti olmak adına yola çıktı. İnsanları sağ ve sol ayrımı yapmadan, muhafazakar yada başka bir tanımlama yapmadan her kesime hitap edebilecek bir yapıyla kucakladıkları için, taraf olmayacağını gördüğüm için İYİ Parti ile yola çıktım. İYİ Parti ile ilgili çoğu insan olumsuz bir kelime konuşamıyor. Genel Başkanımız Meral Akşener'in, MHP'den ayrılma sürecindeki konuşmalarına da dikkat edin. Mitinglerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili kötü homurdanmalar yükseldiğinde bile uyarmıştır, 'lütfen' demiştir. 'Yapmayın, onlar bizim abimiz. Biz onlarla kötü konuşmayacağız.' demiştir. Ayrıca İYİ Parti'deki düşünce özgürlüğünüz var. Korku cumhuriyeti yok. Saygı ve sevgi çerçevesinde konuşuyorsunuz, korkmuyorsunuz. Ama diğer siyasi partilerde de çok yakın dostlarımız var."

BU ŞEHRİN VEBALİ ÜSTÜMDE

İYİ Partili Alper Aydemir, "Benim Samsun Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak sahaya çıkma amacım siyaset sahnesindeki büyüklerim. Hepsi çok sevdiğimiz saygıdeğer abilerimiz. Fakat ülkenin büyük bir bölümü artık genç insanlardan oluşuyor. Bizim en büyük artımız bu. Genç insanlara siyaset sahnesinde bakıyorum, çok fazla yüzleri yok. Hep gelenekçi çizgi de gidiyoruz. Arka taraftan gençlerin fikirlerini, gençlerin dinamizmini sahaya sürecek kimseyi göremedik. Bundan dolayı ben dedim ki; 'arkadaş bir vebal var, bu şehrin vebali senin üstünde.' Abilerimiz hatta amcalarımız, bu sahneden bir türlü inmek istemiyorlar. Tecrübeleri çok büyük ama dinamizminin çok fazla olmamasından dolayı ne yazık ki biraz yavaş kalıyorlar. Ben de o abilerimizin, amcalarımızın tecrübelerini de omzuma alarak, onları da yanıma koluma takarak, bu ülkenin yönetiminde bir söz sahibi olmak amacıyla yola çıktım" dedi.

 


BÜTÜNŞEHİR YASASI HİZMET DEĞİL, OY İÇİNDİ

"Benim için Vezirköprü'nün Saraycık Mahallesi'ndeki abimiz, ablamız, kardeşimiz, teyzemiz de eşit hizmetten yararlanmalı, merkez Çiftlik Cadddesi'nde oturan da" diyen Aydemir, "Sıkıntı yasanın yanlışlığından geliyor. Ekonomi burada çok iyi belirlenemedi. Yasanın amacı bütün ilçelere, köylere hizmet anlamında değildi. Farklı kaygılar, beklentiler vardı. Bugün hepimiz Büyükşehir Belediye Başkanı'nı konuşurken, köylerin oyundan bahsediyoruz bunlar önemli. Bu oyların alınabilmesi adına çok farklı şeylerin yapılması gerekiyor. O yüzden bütünşehir yasasının ben oralara hizmet götürmek için yapıldığını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

İLÇELERİ TANIMAYAN MÜDÜRLERLE OLMAZ

"Bütünşehir Yasası'nı eleştirmeyeceğiz, nasıl çalışırız buna bakacağız" ifadelerini kullanan İnşaat Mühendisi Alper Aydemir, "Son dönemde bütün yerlere eşit hizmet götürüldü mü? Götürülemedi. Örneğin Terme, Çarşamba şube oldu. Orada yetkili olan kişileri orayı bilmeyen insanlara teslim ettiniz. Vezirköprü'ye atadığınız şube müdürü, Vezirköprü'nün köylerini bilmiyor. Sorunları o bölgedeki insan mı daha iyi bilir yoksa bu bölgeden gönderdiğiniz o bölgeye sonradan adapte ettiğiniz insan mı? Mali gücünüz belli. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin bugün 800 milyon TL bütçesi var, 2,5 milyar TL borcu var. O bölgeyi bilen insanların tecrübelerinden faydalanmazsanız eşit hizmet götüremezsiniz."

BORÇ BENİ KORKUTMUYOR

Büyükşehir Belediyesi'nin borcunun kendisini korkutmadağını kaydeden Alper Aydemir, şöyle konuştu; "Bir kişinin eğer ekonomisi bozuksa o kişinin işinden de verim alamazsınız. Çünkü o insan çalışırken hep kafasının bir tarafında bakkala olan borcu olur veyahutta kredi kartına olan borcu gelir. Bu borçların içerisinde o insanın işini düşünmesini bekleyemezsiniz. Onun için öncelikle ekonominizi düzeltmek zorundasınız. Ekonomiyi düzeltmenin en büyük formülü de en az parayla en fazla verimi alabildiğiniz işler yaratmaktır. Öncelikle biz bu ekonomiyi düzelteceğiz. Ekonomi niye bozuldu? Savurganlık çok üst düzeyde oldu. Bir liralık işi iki üç liraya yaptırdık. Biran önce olsun, hızlı olsun diye. Seçime kadar işler bitsin, acilen oy almamız lazım, iktidarda kalmamız lazım. Ama çocuk bile 9 ayda anne karnında oluşumunu tamamlıyor."

RAYLI SİSTEM GEREKSİZDİ

"Çok paranız varsa çok hızlı yaparsınız, az paranız varsa bekleyerek yaparsınız. Burada önemli olan şey dengeleyebilmektir" şeklinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Aydemir, "Hizmetlerin verimliliğini çok iyi araştıracağız. Örneğin Raylı Sistem. Milyon dolarlar ödendi. Onun yerine 10 tane metrobüs alsaydın, yarı yarıya belki daha uyguna ulaşım sorununu çözerdin. Dolmuşçu esnafıyla da kavga etmezdin. Bunun gibi çoklarcası var. Zihni Şahin başkan niye halkın gönlünü aldı? Kırgınlıklara son verdi, herkesin ayağına gitti. Taleplere olumlu cevap verdi, hizmeti doğru yönetti. Onun için çok sevildi.

BAŞARISIZ PROJELER OLARAK TARİHE GEÇTİ

Biz vatandaşı oy kapısı olarak görmeyeceğiz. Beş senelik hizmetin sonucunda çabamızı gören halk bizi oylayacak. Yeterli görürse devam edecek, yetersiz görürse kusura bakma diyecek. Yeterli konsantrasyonda sadece ve sadece hizmeti düşünebilirseniz burada büyük işler başarabilirsiniz. Bugün şehirler sıralaması yapsak Eskişehir Avrupa şehri gibi. Belediye başkanı iktidar partisinin belediye başkanı değil. Onlar yapabiliyorsa bizim ne eksiğimiz var? İnsanlara hizmet etmek için varız, eğer yapmazsak görevi kötüye kullanmış oluruz. Amacımız hizmet etmek. Bir dönem sağlık kenti, spor kenti, sanayi kenti olduk! Ama değişen hiçbir şey olmadı. Bunların hepsi başarısız projeler olarak tarihe geçti" dedi.

KÜLTÜR SANAT ŞEHRİ SAMSUN

"Benim gözümde canlandırdığım Samsun'un ana teması 'mutlu huzurlu' Samsun" diyen İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Alper Aydemir, şu ifadeleri kullandı; "Gazetelerin üçüncü sayfasındaki Samsun değil. Suç ve asayiş olaylarında Adana ile Samsun yarışıyor. Bu Samsun için güzel bir etiket değil. Biz Samsun'u kültür ve sanat faaliyetleri ile çok yüksek derecede birleştirmemiz gerekiyor. Bugün Samsun'a gelen uçak sayısı iyi derecede. Buraya film festivali de getirebiliriz. İnsanlar İstanbul'a sığmıyor. Samsun'u kültür sanat şehir yapmalıyız. Samsun'daki gençlerin en büyük problemi ne yapacaklarını bilmiyor. Gençleri tespit etmek istiyoruz. Kimin neye yeteneği var. Her yeteneğe göre bir iş kolu olduğuna inanıyoruz.

KÖYDEN GÖÇÜ ENGELLEYECEĞİZ

Organize sanayimizin yeri artık yetmiyor. Şehrin içinde kalmaya başladı. Gıda Tarım OSB şehrin en güzel tarım bölgesi. Lojistik Köy çok güzel ama şehrin en güzel tarım bölgesi. Sonuçta hizmet etmek için yapıldılar ama yerleri yanlış. İhtiyaç hasıl olan alanları belirlemek lazım. Güzel iş kolları belirlenip, ortaklıklar kurulup, LAYSİAD gibi bir yapı oluşturulabilir. Samsunlu memleketine yatırım yapmalı. Cesaret edebilmeli. Önü açılmalı. Çarşamba, Terme ve Salıpazarı bölgesi fındıkla geçinir. Oralara fındıkla ilgili bir proje üretildi mi? Bafra ovası. Proje var mı? Hayır yapılmadı. Hatta MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın araştırma önergesi iktidar partisi tarafından red oyu kullanılarak, engellendi. Bu insanlar fındıktan geçinemedikten sonra yapacakları iş Samsun'a akın etmek. Samsun yetmeyecek başka illere göç edecekler. Biz buna engel olacağız."

ÇİFTLİK CADDESİ'NDE MÜLTECİ KALMAYACAK

"Çiftlik Caddesi kesinlikle ama kesinlikle trafiğe açılacak" diyen Alper Aydemir, "Geldiğimiz günün ertesi günü çalışmalar başlar. İster kabul edin, ister etmeyin. İktidar uygun gördü, mültecileri ülkemize aldı. Bunu sorgulamak, yargılamak değil amacımız ancak yanlış olan var. Madem ki geldiler, bize göre yaşamaları gerekiyor. Biz onlara uymayacağız. Kültür farklılıkları ve rahatsızlık var. O zaman şunu yapacağız. Onların yaşaması için 'yaşam alanı' oluşturacağız. Gidin diyemezsiniz. Bu sizin elinizdeki güç değil. Temennimiz Suriye'deki savaş durumunun biran önce düzelmesi. Ama şunu net söylüyorum ki; Çiftlik Caddesi'nde ve civarında mülteciler kesinlikle olmayacak" dedi.

YEREL YÖNETİMDE SİYASETE KARŞIYIM

"Yerel yönetimlerin siyasete çok katılmış olmasını açıkçası doğru bulmuyorum" diyen Alper Aydemir, sözlerini şöyle sürdürdü; "Hizmet etmek istiyorsunuz, bir şehrin sorumluluğunu almaya çalışıyorsunuz, fikir ayrılıkları olan şeylerin üzerine gidiyorsunuz. Büyükşehir Belediyesi'nde hizmeti bu fikir ayrılıklarıyla yönetmeniz çok fazla mümkün değil. Belediyeciliği çok fazla siyaset olarak görmüyorum. Aday oldum, seçimi kazanamadım, bayrak açıp da birilerine isyan etmem. Hepimiz bu şehre hizmet etmek için yarışıyoruz. Siyasi farklılıkları işin içine katarsak, bu şehre zarar veririz.

HEPSİ 'ABİM' OLACAK

Seçilmiş olan ilçe belediye başkanları o ilçede yaşayan insanların temsilcisi konumundadır. Hiçbirinin siyasi görüşü, fikri veyahutta yaşam görüşünü şahsileştiremezsiniz. O insan artık o ilçenin temsilcisidir. O insana yapmış olduğunuz en küçük bir saygısızlık o ilçeyi yok saymanız anlamına gelir. Öyle tahmin ediyorum ki; 17 ilçe belediye başkanı büyükşehir belediye başkanından yaş olarak büyük olacak ve hepsine 'abi' diyeceğim. Bir masanın etrafına oturacağız, barışık bir pozisyonda şehrimizin sorunlarını konuşacağız. Tek konu olacak Samsun."

SEÇMEN ARTIK SIKILDI

İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Alper Aydemir, konuşmasını şöyle tamamladı; "Eleştirilere açık olacağız. Kimse kimseye oturduğu yerden ego tatminliği için birşeyler söylemesin. Benden daha iyi hizmet etme sevdalısı varsa buyursun gelsin. Ben bu işe siyasi bakmıyorum. Seçmen artık sıkıldı. Bu seçimde insanımız şuna bakacak. Yerim garanti düşüncesi, zaten kazanıyoruz ve hizmet değerlendirmesi. Biz onun oyunu çalalım, bunun aklına girelim mantığında çok fazla olmak istemiyoruz. Halk en iyi değerlendirmeleri yapar. 

ATATÜRK'ÜN SAMSUN'A ÇIKTIĞI YAŞTAYIM

38 yaşındayım, genç bir beyine ve bedene sahibim. Vatandaşın karşısına çıkıyorum. 'Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayıyım' diyorum. 'Bana bakıp, erken değil mi?' diyorlar. Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a çıktığında 38 yaşındaydı. Ailemi özümseyerek bugünlere geldim. Değerlerimizi çok iyi biliyorum. Ahlaken nasıl bir yapıda olmam gerektiğini eğitimci annem ve babam çok iyi şekilde empoze ettiler. Söğütlübahçe'nin de çocuğu olduk, Zeytinlik Mahallesi'nin de. Her kesimden arkadaşımız oldu. Her yöreden her insandan mutlaka ortamlarında bulundum. Hepsinin sorunlarını biliyorum. Hiçbir zaman tepeden bakmıyorum. Bu şehri hep beraber güzelleştirme adına ortak paydada buluşmamız lazım. Ben bütün siyasi görüşlerin güzel olan taraflarında ortak olan bir insan oldum. Seçmenimizden uzlaştırıcı ve birleştirici bir yapıyı seçmelerini istiyoruz. Birleştirici olan kişininde ben olduğuna inanıyorum.

HEP BİRLİKTE SÜPER LİG'E

Ben basketbol oynadım, sporcuyum. Biz, Samsunspor'un olduğu her yerde varız. Her ne kadar şirketleşse de bu şehrin markasıdır. İsmail Uyanık başkanımıza sesleniyorum. Olası Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemde hiçbir şekilde geçmişteki gibi Samsunspor'a sırtımızı dönmeyeceğiz. Samsunspor'u adım adım şampiyonluğa giderken yalnız bırakmayacağız. Süper Lig'e çıktığı zaman şampiyonluğa oynaması için elimizden geleni yapacağız. Sadece futbol da değil. Basketbol, voleybol. Sporda Samsun marka şehir olacak, büyük işler yapacağız İnşallah. Profesyonel liglerde çok daha fazla takımımız olacak. Amatör branşlara da elimizden geldiğince destek olacağız."

Ses İzolasyon Süngerleri Ses İzolasyon Süngerleri

Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri

Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı! Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı!

Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık