Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

  • Dolar 18.5424
  • Euro 18.0815
  • GR ALTIN 983.93
  • ÇEYREK 1619.2

Alaçam'ın Kabuğunu Kırmaya Geliyoruz

CHP Alaçam Belediye Başkan Adayı Fuat Canbaz, "Önceliklerimizi belirledik. İstihdam, doğalgaz, turizm, kültür sanat, tarım ve hayvancılık. Bu şehrin markalaşması, Türkiye'de tanınabilirliğini sağlamak adına projelerimiz hazır" dedi

Alaçam'ın Kabuğunu Kırmaya Geliyoruz
  • 19 Mart 2019, Salı 0:10

31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı'nın Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Alaçam Belediye Başkan Adayı olan Fuat Canbaz, 'Biz çalışacağız, Alaçam kazanacak' sloganıyla yola çıktıklarını kaydetti.

'Çokça üreten, hakça bölüşen, huzur kenti bir Alaçam' hayal ettiklerini belirten CHP'li Canbaz, ilçesinin temel sorunlarına dikkat çekerek, turizmden kültür sanata, çevre dostu bir belediye, israf etmeyen, hesap verebilen, mutlu insanların yaşadığı bir Alaçam için çalışacaklarını kaydetti.

BİRİNCİ SORUN İSTİHDAM

Alaçam'ın en büyük sorunun göç veren bir ilçe konumunda olması olarak niteleyen CHP'li Aday Fuat Canbaz, "İlçemizde istihdam konusunda sıkıntıları var. Gençler Alaçam'da yok, vatandaşlardan aldığımız ilk talep istihdam. Tarım bölgesi burası. Tarım girdilerinin yüksekliği, genç istihdamın olmaması bunlar Alaçam'daki en büyük sorun" dedi.

İKİ GELİR KAYNAĞIMIZ VAR

Projelerini 'iki ana tema' üzerine oluşturduğunu belirten Fuat Canbaz, "Projelerimizi sosyal ve ekonomi olmak üzere ayırdık. Öncelikli olarak turizm, tarım ve hayvancılık projelerimiz başlayacak. Alaçam’ın ana gelir kaynakları bunlar. Alaçam turizm olarak çok geride kaldı. Alaçam doğasıyla deniziyle bir cennet vatan. Yalnız bu turizme açılmamış. Biz turizme açacağız ilçemizi. Geyikkoşan sahilimizi kumsalımızı 17 kilometrelik sahilimizi aktif hale getireceğiz. Yatırımcıları çekeceğiz. Yatırımcıya konaklama (otel, pansiyon gibi) yapmalarında öncülük edeceğiz. Çünkü Alaçam’da konaklama çok büyük bir sorun" diye konuştu.

GÖÇE 'DUR' DİYECEĞİZ

"Ovalarımızı dağlarımızı turizme açacağız" diyen Canbaz, "Alaçam’da tarihi konaklarımız var, bunları da butik oteller şeklinde turizme açıp genç istihdamı sağlayacağız. Genç istihdamı sağlamadığımız sürece Alaçam sürekli göç veren bir ilçe olmaya devam edeck. İlk yapacağımız işler arasında istihdam alanlarını sağlamak da var. Alaçam'a küçük bir organize sanayi bölgesi kurmak istiyoruz. Bununla birlikte turizmi canlandırmak istiyoruz. Turizm canlandıkça genç istihdam artacak" ifadelerini kullandı. 

TARIMA VE HAYVANCILIĞA DESTEK

Tarım ve hayvancılığa belediye bünyesinde destek vereceklerini vurgulayan CHP'li Fuat Canbaz, "Alaçam'ımızın peyniri, kabağı, pirinci ve çok çeşitli ürünleri var. Bunların pazarlanmasında belediye olarak öncülük ederek tarımsal alandaki gençlerimizi istihdam etmek istiyoruz. Şu anda halihazırda bir pazar yerimiz var ancak pazaryerimiz karışık bir durumda. Onun içinde pazar yerimizi sağlıklı bir alan yerine getireceğiz. Pazar çok fazla rüzgar alan bir yer. Rüzgardan soğuktan dolayı ürünleri korumak gerekiyor. Onun içinde camlı bölmeklerle orayı kapatacağız ve o içerideki dağınıklığı daha stabil bir halde alan haline çevireceğiz" diye konuştu.

BELEDİYEDE İSRAFI ÖNLEYECEĞİZ

CHP Alaçam Belediye Başkan Adayı Fuat Canbaz şöyle devam etti; "İlçemize 'dolmuş hattı' kurulabilir ama bunu yaparken de tüm taksicilerle ve dolmuşçularla istişare halinde yapmak gerekiyor. Biz bir şey yaparken önceliğimiz halkla istişare olacak. Ondan sonra da eğer ihtiyaç varsa projeleri hayata geçireceğiz. Belediyelerimizde inanılmaz bir israf var. Gereksiz yatırımlar var. Bunların önüne geçeceğiz. Araç gerecin gereksiz yere kullanımı var. Bir araç işe gidiyor, işi bitirmeden akşam geri geliyor, ertesi sabah tekrar gidiyor. Biz bunun önüne geçeceğiz. Bir araç herhangi bir mahalleye gittiğinde o işi bitirmeden geri gelmeyecek. Gereksiz yatırımları keseceğiz. O yatırımları halkımıza hizmet için harcayacağız."

MEZBAHANE TEKRAR AÇACAĞIZ

Alaçam'da var olan mezbahanenin kapatıldığı belirten Canbaz, "Bu mezbahaneyi tekrar aktif hale getirmek gerekiyor. Çünkü Alaçam hayvancılığın yoğun olduğu bir yer, kasapların çok olduğu bir yer. Bu kasaplarımıza bu hizmeti vermek zorundayız. Kasaplarımız şu anda Bafra’da Samsun’da kesim yaptırıyorlar. Daha önce Gerze’ye gönderiyorlardı. Bu kasaplarımıza ek maliyet getiriyor. Biz bunların önüne geçmek için Alaçam’a mezbahane kuracağız" dedi.

SOĞUK HAVA DEPOSU

Alaçam'ın tarım bölgesi olduğuna dikkat çeken Fuat Canbaz, "Özellikle sahil kısmımızda çeşitli tarım ürünleri yapılmakta. Bunlara ihtiyaç olarak soğuk hava deposu gerekiyor. Çünkü bu ürünleri saklama koşulları zor. Ürünler hasat edildikten bir hafta sonra çöp olabiliyor ama soğuk hava deposu olduğunda bir hafta sonra bu ürünleri pazara getirebiliriz. Bunun içinde Alaçam’da uygun bir bölgeye soğuk hava deposu kuracağız. Aynı zamanda tarım ve hayvancılık alanında belediye bünyesinde 'danışmanlık merkezi' kurulacak" ifadelerini kullandı.

ÜRÜNLERİMİZİ TESCİLLETECEĞİZ

Köylünün her anlamda destekleneceğini söyleyen CHP'li Aday Canbaz, "Koyun peyniri, keçi peyniri ve manda yoğurdumuz var. Bunlara öncelikle tescil alacağız. Bir marka altında tüm Türkiye’ye tanıtımını yapacağız. Alaçam’ımızın pirinci var aşağı bölgelerde yapılan. Bafra pirinci, Terme pirinci tanınan olanları ama 'Alaçam pirinci var' onlar kadar tanınmamış. Biz bunu da markalaştırarak tüm Türkiye’ye tanıtımını yapacağız. Köy ürünlerinin tescili ve pazarlanması noktasında öncülük edeceğiz" dedi.

İNSANLAR ALAÇAM 
PARK'A AKIN EDECEK 

"Biz Alaçam'ı adına yakışır çevreyle dost bir kent haline getireceğiz" diyen Fuat Canbaz, "Alaçam’da hayvan barınağı çok büyük bir sorun. Çok yoğun bir şekilde sokak hayvanları var. Biz bunlara uygun ilçenin bir yerine yapacağımız barınakla bu hayvanlarımızı hem sokaktaki eziyetten kurtaracağız hem de sokaklarımızı bu canlılardan kurtarmış olacağız. Mahallelerde altyapı yol sorunları konuşulmayacak. Bafra ve Lise Caddesi'ne peyzaj, Yenicami Mahallesi çamlık alanına piknik yapılabilmesi için Alaçam Park, Samsun-Bafra minibüs garaj ve belediye araç filosunun uygun bir yere kaldırılarak, araç parkını genişleteceğiz. Geyikkoşan Caddesi'ne yol ve kaldırım peyzajı yapılarak, Karadeniz'in en güzel caddesi haline getireceğiz" diye konuştu.

DOĞALGAZ SÖZÜ VERİYORUM

Alaçamlılara yıllardır hasret oldukları 'doğalgazın' sözünü veren Millet İttifakı Adayı Fuat Canbaz, "Maalesef Alaçam'da altyapı sözleşmesi yapıldığı halde hiçbir doğalgaz çalışması yok. Yanımızdan geçen boru hatttından doğalgaz alamıyoruz! Biz belediyeyi aldığımızda bu anlaşmayı aktif hale getirip Alaçamlıları doğalgaza kavuşturacağız" ifadelerini kullandı.

GENÇ NÜFUSU ÇALIŞTIRACAĞIZ

CHP'li Alaçam Belediye Başkan Adayı Fuat Canbaz, şöyle konuştu; "Alaçam'da yaşlı nüfusumuz yoğun bir ilçe. Bizde yaşlılarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına yaşlı bakımevi kuracağız. Bu bakımevi sadece bakımevi olmayacak. Yine burada gençlerimizi istihdam edeceğiz, bakımlarını onlar yapacak. Yaşlılarımızın dış hayatla irtibat kurmasını sağlayacağız. Çocuk kreşi ilçemiz için çok önemli bir proje. Özellikle annelerimizin, hanım kardeşlerimizin çocuklarını bırakacak çok fazla bir yeri yok. Bu çocuk kreşini vatandaşlarımıza sağlayarak güvenli bir ortam oluşturacağız. Çarşamba günleri hanımlarımız çocuklarını evlerine bırakıp, pazara gidemiyor. Onun için Çarşamba günleri daha özel hizmet vereceğiz."

GENÇLİK SANAT MERKEZİ YAPACAĞIZ

Alaçam'da kültür sanat faaliyetlerine önem vereceklerini vurgulayan Fuat Canbaz, "Bir zamanlar kültür sanatın yoğun olduğu Alaçam’da, maalesef az sayıda kültür sanat faaliyetinin olduğu bir ilçe konumuna geldik. Alaçam iki tane kapalı bir tane açık sinemasının olduğu bir ilçeydi. Maalesef şu anda bırakın sinemayı herhangi bir etkinlik bile yapılmıyor. Biz bunları aktif hale getirmek için Alaçam'a Gençlik Kültür Merkezi’ni kuracağız. Alaçam'ı bir kültür sanat şehri yapacağız önceden olduğu gibi. Yine Karadeniz Gençlik Festivali yapacağız Geyikkoşan'da. Gelenekselleşecek. Bu alanda gençlere özel gençlik festivalinin ilkini yapacağım. Bunu daha sonra kültürel faaliyetlerle destekleyerek, Karadeniz'in en etkin kültürel faaliyeti olarak düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERE BURS VERİLECEK

CHP'li Fuat Canbaz projelerinden şöyle bahsetti; "Belediye harcamalarında israfa ve savurganlığa yer verilmeyecek. İhaleler şeffaf ve halka açık olacak. Sesli anons yerine Alaçamlıların cep telefonlarına mesaj gönderilecek. Şehrin belirli bölgelerinde ücretsiz internet erişimi olacak. Muhtarlık ofisleri ve köy konakları yapılacak. Şehir dışına üniversitede okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verilecek."

YEREL ESNAFTAN ALIŞVERİŞ YAPILACAK

"Geçim zor. Yine CHP'nin zorlamasıyla asgari ücret 2 bin 20 lira oldu" diyen Canbaz, "Yeter mi yetmez. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun söz verdiği gibi biz belediye çalışanlarımızın asgari ücret maaşını 2 bin 200 lira yapacağız. Bundan bağımsız olarak her işçimize aylık 150 liralık gıda yardımı yapacağız. Ancak bu yardımda ulusal marketlerden alışveriş olmayacak. Yerel esnafımızdan alışveriş yapılacak. Amacımız yerel esnafı kalkındırmak" şeklinde konuştu.

MART'IN SONU BAHAR

Millet İttifakı CHP Alaçam Belediye Başkan Adayı Fuat Canbaz sözlerini şu şekilde tamamladı; "Alaçam Türkiye Cumhuriyeti'nin en güzel ilçelerinde bir tanesi. Doğasıyla tarımıyla insanıyla en güzel ilçelerinden bir tanesi. Bizler önceliğimizi belirledik. Alaçam'ı doğalgazla, turizmle buluşturacağız. Tarımı, hayvancılığı daha ileriye taşıyacağız. Alaçam'ı daha yaşanabilir, insanların mutlu olduğu bir kent haline getireceğiz. Bizler bu yola çıktık, yolumuzda emin adımlarla ilerliyoruz. Mart'ın sonunu bahar yapmak için durmadan çalışıyoruz."

FUAT CANBAZ KİMDİR?

1975 Alaçam doğumlu olan Fuat Canbaz, ilk ve ortaokulu Alaçam'da, liseyi Bafra Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü'nde okuduktan sonra, Karadeniz Üniversitesi Elektrik Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu.

Alaçam Çok Programlı Lisesi'nde 2 yıl sözleşmeli öğretmenlik yaptıktan sonra ilçedeki aile şirketinde 20 yıldır esnaflık yapan Fuat Canbaz, evli ve bir kız, bir erkek babası.

Siyasi hayatı boyunca Cumhuriyet Halk Partisi'nin çeşitli kademelerinde görev yapan Fuat Canbaz, CHP Alaçam İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. Fuat Canbaz, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı'nda Alaçam'ın CHP'ye bırakılması sonucunda 'Alaçam Belediye Başkan Adayı' olarak açıklandı.

Ses İzolasyon Süngerleri Ses İzolasyon Süngerleri

Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri Mutfağınıza şıklık katacak davlumbaz modelleri

Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı! Mevcut Müşterileri Elde Tutmak, Yeni Müşteriler Kazanmaktan Daha Karlı!

Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler Besin takviyelerini kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık