,
Ana Sayfa Ekonomi, Samsun Haber 19 Ağustos 2017

Samsun’da ihracatta sürpriz artış

Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 47.5’lik artışla 39.6 milyon dolar ihracatın yapıldığı Samsun‘da, yılın ilk 7 ayı itibariyle en fazla ticaret hacmi olan iki ülke her zaman olduğu gibi Hollanda ve Almanya oldu. Almanya’ya ihracat temmuz ayında yüzde 145, Hollanda’ya yapılan ihracat ise yüzde 24.82 oranında arttı.

HOLLANDA YİNE ZİRVEDE
Samsun’un yılın 7 ayında toplam ihracatı ise 266.7 milyon dolara yükselirken, 7 ayda en fazla ihracatın yapıldığı ülkeler de belli oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre Samsun’da temmuz ayında en fazla ihracat 6 milyon 630 bin dolar ile Hollanda’ya yapıldı. Geçen yıl temmuz ayında 5 milyon 311 bin dolar tutarında ihracatın yapıldığı Hollanda ihracatı, temmuz ayında 24.82 oranında artış gösterdi. Yılın ilk 7 aylık verilere bakıldığında da toplam ihracatta zirvede olan ülke Hollanda oldu. 7 ayda Hollanda’ya 43 milyon 440 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi. Yıllık olarak yüzde 4.82’lik artış görülen bu ülkeye, geçen yılın 7 ayında 41 milyon 442 bin dolar tutarında dış satış gerçekleştirilmişti.

DİPLOMATİK KRİZE RAĞMEN REKOR
Ülkeler bazında ihracat verilerine bakıldığında Almanya ile Türkiye arasında giderek tırmanan diplomatik krizin dış ticareti etkilemediği ortaya çıktı. Samsunlu ihracatçılar krize rağmen Almanya’daki pazarlarını korudukları gibi yüzde 145’leri bulan bir ihracat artışı sağladılar. Temmuz ayında Samsun ihracatı geçen yılın temmuz ayında 1 milyon 908 bin dolar dışsatıma karşılık, geçen temmuz ayında ise 4 milyon 690 bin dolar ihracat yaptılar. Buna göre Samsun’un Almanya ihracatı da yılın ilk 7 ayında yüzde 39.15 oranında bir yükselme gösterdi. Samsunlu ihracatçılar geçen yılın 7 ayında 19 milyon dolarlık ihracat yaptıkları Almanya’ya, bu yılın 7 ayında ise 26 milyon 476 bin dolar dışsatım yaparak, önemli bir başarı gösterdiler.

SAMSUN’UN İHRACAT PARTNERİ: BATI ÜLKELERİ 
Samsun’un temmuz ayı ihracat rakamlarında öne çıkan diğer ülkeler ise Polonya, ABD, Belçika ve Fransa yer aldı. Özellikle Fransa’ya yapılan ihracat yüzde 80’lik bir artış göstererek yılın ilk 7 ayı itibariyle 7 milyon 240 bin dolara çıktı. Yıllık verilere göre 7 ayda Polonya ihracatı 5 milyon 21 bin dolar, ABD’ye yapılan ihracat 12 milyon 115 bin dolar, Belçika ihracatı 4 milyon 715 bin dolar, İngiltere ihracatı ise 2 milyon 583 bin dolar seviyesinde oldu.

ÇİN PAZARI GİDEREK BÜYÜYOR
Samsun’un ihracatta artış gösterdiği ve dış ticaretini geliştirdiği ülke ise Çin ve Beyaz Rusya olması da dikkatlerden kaçmadı.  Geçen yıl temmuz ayında 171 bin dolar tutarında ihracat yapılabilen Çin’e, Temmuz ayında ise 444 bin dolarlık ihracat yapıldı. Buna göre yılın 7 ayı itibariyle Çin ihracatı geçen yıl ki 1.5 milyon dolarlık ihracattan 3 milyon 214 bin dolara çıktı. Beyaz Rusya’ya yapılan dışsatım da yüzde 309 oranında artış göstererek ilk 7 ayda toplam 1 milyon 792 bin dolar seviyesine yükseldi.

AFRİKA PAZARI: TUNUS VE GANA
Samsun’un Afrika ülkelerine yaptığı ihracatta ise başı çeken ülkeler Tunus ve Gana oldu. Tunus’a geçen yıl 7 ayda 1.4 milyon dolar ticaret yapan Samsun, bu yılın 7 ayı itibariyle 6 milyon 746 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Gana’ya yapılan dışsatım ise, 7 ay itibariyle geçen yılki 980 bin dolar seviyesinden 3 milyon 149 bin dolarlık ihracat rakamına ulaştı.

RUSYA İLE TİCARET NORMALLEŞİYOR
İç savaş, uçak krizi ve Katar krizi nedeniyle diplomaside ilişkilerin gerildiği ülkelerden Rusya ihracatında, ilişkilerin normalleşmeye başlamasıyla birlikte ticaret hacmi büyümeye devam ediyor. Geçen yılın 7 ayında 1 milyon 809 bin dolar seviyesini zor gören Samsunlu ihracatçılar, bu yılın 7 ayı itibariyle Rusya ihracatını 4 milyon 731 bin dolar seviyesine yükseltmeyi başardılar. Sorunlu ülkelerden; Irak ihracatı da geçmiş yıllarda olduğu gibi olmasa da düzelme eğiliminde. Irak’a Samsun’dan yapılan ihracat geçen yılın temmuz ayındaki 1 milyon dolara ulaşmayan ticaret hacminden, bu yılın temmuz ayında 2 milyon 528 bin dolar seviyesine geldi. Bununla birlikte Samsun’un 7 aylık toplam Irak ihracatı; yüzde 45.74’lük bir artış göstererek 12 milyon 884 bin dolar seviyesine ulaştı.

MISIR İHRACATI YARI YARIYA DÜŞTÜ
Samsun’un Suriye ihracatı ise halen istenilen seviyede değil. Geçen yıl 7 ayda toplam 970 bin dolar ihracatın yapıldığı Suriye’ye, bu yılın 7 ayında toplam 1 milyon 967 bin dolarlık dışsatım gerçekleştirilebildi.  Mısır ihracatı ise geçen yıla göre yarı yarıya düşüş gösterdi. Samsun’dan Mısır’a geçen yılın 7 ayında 4 milyon 469 bin dolar tutarında ihracat yapılırken bu yılın ilk 7 ayında ise 2 milyon 323 bin dolar tutarında mal satılabildi.

İHRACATTA ROMANYA SÜRPRİZİ SÜRÜYOR
Samsun’da ihracatta sürpriz artış göstermeye devam eden ülke ise Romanya. Samsun’un Romanya ihracatı 2017’nin 7 ayında 6 milyon 192 bin dolar seviyesine çıktı. Geçen yıl 7 ayda bu ülkeye 384 bin dolarlık dışsatım yapılabilmişti.

ENDONEZYA’YA 1 DOLARLIK BİLE MAL SATAMADIK
İhracatta büyük bir gerileme gösteren ve adeta dibe çakılan ülke ise Endonezya oldu.  Geçen yıl Temmuz ayında 520 bin dolarlık ihracatın yapıldığı Endonezya’ya bu Temmuz ayında 1 dolarlık bile ihracat yapılamadı. Buna göre Endonezya ihracatı yüzde 100’lük bir düşüş göstererek geçen yılki 7.6 milyon dolar seviyesinden 748 bin dolara kadar geriledi.

TÜRK CUMHURİYETLERİ DE DÜŞÜŞTE
Bu ülkelerin yanı sıra Samsun’dan Türk Cumhuriyetlerine yapılan ihracattaki gerileme de dikkatlerden kaçmadı. Azerbaycan’a yapılan ihracat, 7 aylık 3 milyon 183 bin dolar ile geçen yıla göre yerinde sayarken, Gürcistan’a yapılan ihracat da yüzde 20’lik düşüşle 7 milyon 824 bin dolara geriledi.  Türkmenistan’a yapılan ihracatta yılın 7 ayında geçen yılki 7 milyon 159 bin dolar seviyesinden 2 milyon 163 bin dolara kadar düştü.

ORTADOĞU PAZARINA GİREMİYORUZ
Samsun’un Ortadoğu ülkeleriyle ticaret hacmi de bir türlü geliştirilemiyor. En fazla ihracatın yapılabildiği Birleşik Arap Emirlikleri’ne bile yılın ilk 7 ayında yüzde 24 oranında bir gerilemeyle 4 milyon 475 bin dolar dışsatım gerçekleştirildi.

KATAR FIRSATINI DEĞERLENDİREMEDİK
Katar’a yapılan yardımlardan Samsun ihracatçısının ise pastadan küçük bir pay aldıkları görüldü. Katar ihracatı temmuzda 528 bin dolara çıktı. Körfez ülkelerinin ambargo uyguladığı ve Türkiye’nin mal göndermeye başladığı bu ülkeye geçen yıl Temmuz ayında Samsun’dan yapılan ihracat 41 bin dolardan yukarı çıkmamıştı. Katar ticaretinin gösterdiği artışta Samsun’un ihracat payı yine de yüzde 1160 oranında yükseldi.

 

Kaynak: gercekbizde

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Samsun haber

Samsun Haberleri

samsun Son Dakika

Tema Tasarım | Osgaka.com