,
Ana Sayfa Samsun Haber 17 Şubat 2017

Samsun Medical Park’tan umut sömürüsü

Samsun’da emekli otobüs şoförü, yakalandığı akciğer kanserinden kendi hazırladığı bitkisel karışımla kurtulduğunu ileri sürdü.  Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Doç. Dr. Şevket Özkaya, bitkisel karışımı öğrenince  bu karışımın yasal zemine oturtularak diğer hastalara da verilmesinin uygun olacağını düşündü. Metin Özçelik’le birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne başvuran Doç. Dr. Şevket Özkaya, “D.M Healing” adında takviye edici gıda şeklinde karışımın ruhsatını aldı. Ancak, bu gıda takviyesi kamuoyuna kanseri tedavi edici bir ürün olarak lanse edildi.Bu yanıltıcı haberlerin ardından da yetkililer harekete geçti.

 

‘TEDAVİ EDİCİ GIDA TAKVİYESİ’ ALGISI OLUŞTURULDU

Ancak Samsun Sağlık İl Müdürü Yusuf Güney, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan ruhsat alınmayan hiçbir ürünle ilgili kimsenin tedavi edici iddialarda bulunamayacağını belirtti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden gıda takviyesi olarak ruhsat alınan “D.M Healing” adlı ürünün kamuoyunda kanseri tedavi edici bir ürünmüş gibi yansıtılmasının son derece yanlış olduğunu söyledi.

KANSER HASTALARI BU ÜRÜNLERİ DİKKATE ALMAMALI

Güney söz konusu haberlerin kamuoyunda yer almasının ardından “D.M. HEALİNG” markalı ürünle ilgili Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık Şubesinin inceleme başlattığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı;” İncelemeler bitmeden bir şey söylemek mümkün değil. Zaten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ilaç diye bir ruhsat vermesi mümkün olamaz. Ancak, gıda takviyesi olarak ruhsatlandırır. Fakat bu ürünle ilgili ‘tedavi edici gıda takviyesi’ şeklinde kamuoyunda bir algı oluşturuldu. Bu konuda da incelemelerimizi yapıyoruz.  Kanser hastalarımız bunu kullandığında iyileşecekleri gibi bir durum söz konusu değil. Bu algı son derece yanlış” dedi.

 

Öte yandan yine aynı ürünle ilgili olarak Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Nail Kırmacı da bir yazılı açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

SAMSUN İL GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN

KAMUOYUNA DUYURU

 

15.02.2017 yazılı ve görsel  basında “Kanseri kendi yaptığı özel karışımla yendi” şeklinde ve benzeri başlıklarla haberler yayınlanmaktadır. Haberde bahsedilen ürün için Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden onay alındığından bahsedilmektedir. Bu nedenle Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak bazı hususların açıklığa kavuşturulmasına gerek duyulmuştur.

Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının güncel mevzuatına göre yürütmede bulunur ve bu mevzuat çerçevesinde haberde adı geçen “D.M. HEALİNG” markalı “Mürrisafi İçeren Şurup Takviye Edici Gıda 200 ml” adlı ürüne “Takviye Edici Gıda” onayı verilmiştir. Takviye Edici Gıdalar ilaç değildir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının herhangi bir ürüne ilaç onayı vermesi de mümkün değildir. Bu haberlerde yer yer takviye edici gıda yer yer ilaç ibareleri bulunmakla birlikte haberlerin genel işleniş biçimi bir ilaç anlatımı şeklindedir.  Söz konusu durumun tüketicilerin yanılmasına yol açacağı endişesiyle kamuoyuna bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Müdürlüğümüz görev ve yetki mevzuatına göre yasal yollara başvurulacaktır. Kamuoyuna duyurulur.

Nail KIRMACI

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V.​

 

Kaynak: Ekip Gazetesi

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • ihsan erol :

    15 Mart 2018-06:27

    Allah belâlarını versin.bu şurup yüzünden babam vefat etti.nasıl şikayet edebilirim acaba

Samsun haber

Samsun Haberleri

samsun Son Dakika

Tema Tasarım | Osgaka.com