Ana Sayfa Samsun Haber 23 Ağustos 2017

OMÜ’den ikinci üniversite ve Canik Kampüsü açıklaması

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), “OMÜ olarak kurulması muhtemel yeni üniversiteye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzun, Canik Kampüsümüzün kullanımı konusunda gerekli istişareleri tamamladıktan sonra nihai kararın oluşacağının ve şehrimizin önemli kurum ve kişileri arasında oluşturulmaya çalışılan kutuplaştırma çalışmalarına prim vermeyeceğimizin bilinmesini isteriz” açıklamasında bulundu.

‘2’NCİ ÜNİVERSİTEYİ DESTEKLİYORUZ’
OMÜ, Samsun’da ikinci üniversite ve Canik Kampüsü hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, Samsun’da kurulması için gündeme getirilen 2’nci üniversite konusunda karar verme yetkisinin OMÜ Rektörlüğü’ne ait olmadığının altını çizilerek, şu ifadelere verdildi:

“OMÜ, Samsun’a ikinci bir üniversite kurulması sürecinde danışılacak aktörlerden önemli bir tanesidir. OMÜ yönetimi, tıpkı OMÜ’nun kuruluşunda olduğu gibi bu alanda birikimi olan şehrin tüm aktörlerinin çalışmaları ve gayretleriyle ikinci üniversitenin şehre kazandırılabileceğine inanmaktadır. İkinci üniversiteye Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç’in karşı olduğu yönündeki değerlendirmeler kesinlikle doğru değildir. Rektör Bilgiç, YÖK üyeliği ve uzun yıllar yöneticilik yapmış birisi olarak bir üniversitenin kurulma süreçlerini, şehrin beklentilerini ve yetkilerini çok iyi bilmektedir.

Samsun şehri; alt yapısı, güvenliği, insan kaynakları, ulaşım imkanları, doğal ve coğrafi yapısı, iklim özellikleri ile ikinci üniversiteyi kaldırabilecek niteliktedir. OMÜ olarak Karadeniz Bölgesi’nin her alanda öncü şehri olan Samsun’un bilgi üretimine, ekonomisine, eğitimine, sanayisine, bilim ve sanat dünyasına, sosyal ve kültürel yaşamına katkı sağlayacağını düşündüğümüz ikinci bir üniversitenin kurulmasından yana olduğumuzun bilinmesini isteriz.

ART NİYETLİ ÇABALAR KARŞILIK BULMAYACAK
Öte yandan; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, 2’nci üniversitenin niteliği ve içeriği konusunda 24 Mayıs 2017 tarihinde basınla buluşmasında ve katıldığı televizyon-radyo programlarında kendisine yöneltilen soruları açık yüreklilikle cevaplamıştır. Dolayısıyla Rektör Sait Bilgiç’in Samsun’a 2’nci bir üniversite kurulmasına tümden karşıymış gibi dizayn edilen haberler kamuoyunu manipüle etmeye yönelik olduğu izlenimi vermektedir. Bir başka ifadeyle, Rektör Bilgiç’in kurulması istenen 2’nci üniversitenin nasıl bir üniversite olması konusundaki farklı görüşleri çarpıtılarak güzel Samsunumuzda kutuplaşma oluşturmaya çalışmanın şehrimize hiçbir yararı yoktur. Benzer şekilde bazı köşe yazılarında Samsunumuzun değerli simalarını ve önemli kurumlarını karşı karşıya getirme çabaları da şehrimize zarar verici bir nitelik taşımaktadır. Bu art niyetli çabaların karşılık bulmayacağı inancındayız.”

KESİN BİR KARAR YOK!
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyuyla paylaşmak istediğimiz bağlantılı bir diğer konu; geçen yıl FETÖ/PDY terör örgütüyle ilişkili olduğu için kapatılan vakıf üniversitesinin Canik Kampüsü ile ilgili üniversitemizin tasarrufu konusudur. Geçen bir yılın ardından milli servetimiz olan kampüsün en doğru şekilde kullanılması ve toplumun hizmetine sunulması için çeşitli fikirler ve öneriler geliştirilmiştir. Bu önerilerden bir tanesi de derslik, laboratuvar ve atölye konusunda mekan sıkıntısı yaşayan Samsun Meslek Yüksekokulunun taşınmasıdır. Fakat bu düşüncemiz şu anda kampüsün eğitime hazır hâle getirilmesi çalışmalarının başlatılmasıyla sınırlıdır. Üstelik henüz alınmış kesin bir karar olmadığı, konuyu görüşmek üzere Rektörlüğe gelen Samsun Meslek Yüksekokulundan öğrencilerle de defaatle paylaşılmış ve ertesi gün Rektör Bilgiç konuyla ilgili bu durumu katıldığı televizyon programında da ifade etmiştir.

İSTİŞARE YAPILACAK!
Bu konuya ilişkin açıklamalar ortada olmasına rağmen bir gazete tarafından üniversitemiz sanki sürekli karar değiştiriyormuş gibi sunulmaktadır. Söz konusu durumun, gazetecilik etiğiyle de bağdaşmadığını kamuoyuyla paylaşmak isteriz. Canik Kampüsü için en doğru kararın alınabilmesi için Bakanımızın, Valimizin, Milletvekillerimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın da içinde bulunduğu istişare mekanizmasının işletilmesinin yararlı olacağı kanaatindeyiz. OMÜ üst yönetiminin şiar edindiği ortak akıl süreci ile alınacak karar hayırlı bir sonucu doğuracaktır.

BELLİ KAYNAKLAR ÇARPITIYOR
Öte yandan, Canik Kampüsü’nün meslek yüksekokulu kampüsü olacağı şeklindeki eleştiriler ise hem yersizdir hem de bu eleştirilerin sahipleri meslek yüksekokulu öğrencilerine büyük haksızlık yapmaktadır. Zira Kurupelit Kampüsü, Güzel Sanatlar, Bafra ve Çarşamba Mustafa Kemal Güneşdoğdu kampüslerinde de meslek yüksekokulları ile fakülteler iç içedir. Canik Kampüsü de hususi bir meslek yüksekokulu kampüsü olarak planlanmamış olup, ilerleyen zamanda ihtiyaç halinde ve ilgili taraflarla istişare doğrultusunda farklı birimlerin burada konumlandırılması da söz konusu olabilecektir. Bu bağlamda; ikinci üniversite konusunda olduğu gibi Canik Kampüsü’nün kullanımı konusunda da belli kaynaklarca yapılan çarpıtmaları anlamak mümkün değildir.

PRİM VERMEYECEĞİZ
Canik Kampüsü’nün çürümeye terk edildiği şikayetleri ile kampüsün kullanılmaya başlamasına yönelik çalışmalardan duyulan rahatsızlığın aynı kaynaklarca dile getirilmesi de ayrıca dikkat çekicidir. Özlüce; OMÜ olarak kurulması muhtemel yeni üniversiteye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzun, Canik Kampüsümüzün kullanımı konusunda gerekli istişareleri tamamladıktan sonra nihai kararın oluşacağının ve şehrimizin önemli kurum ve kişileri arasında oluşturulmaya çalışılan kutuplaştırma çalışmalarına prim vermeyeceğimizin bilinmesini isteriz.”

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • Samsunlu :

    23 Ağustos 2017-23:57

    Sayın Rektörümüz her şeyi güzel açıklamış, ancak her ne kadar öğrenci temsilcisi olsa da fevri davranan ve arkadaşlarına danışmadan Rektör Beyin açıklamalarına ikna olduklarını söyleyen öğrenci arkadaşlarımız diğer öğrencileri ne derecede temsil etmektedir. Sayın Rektör net bir sonuç istiyorsa SMYO öğrencileri arasında anket düzenlerse sonucun olumsuz olduğunu görecektir. Düzenleyin anketi herkes sonuca razı olsun kabul mü Sayın Rektörüm…..

Samsun haber

Samsun Haberleri

samsun Son Dakika

Tema Tasarım | Osgaka.com