,
Ana Sayfa Samsun Haber 16 Ağustos 2017

Kurbanlık Seçerken Yasaklara Dikkat!

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken sağlıklı hayvan almalarını sağlamak ve artan hayvan hareketleri nedeniyle hastalıkların yayılmasını engellemek için tedbirlerini aldı.

KURBAN PAZARLARINA SIKI DENETİM
Samsun Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Kurban Bayramı nedeniyle alınan tedbirler kapsamında başta yol kontroleri olmak üzere denetim sayılarının arttırılacağını, ilçe müdürlüklerinde de Kurban Bayramı süresince nöbetçi veteriner hekim görevlendirmeleri yapılacağını belirtti. Canlı hayvan satışının yapıldığı tüm pazarlarda idare ve fenni tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Kırmacı, gerek hayvan satış yerleri gerekse kesim yapılan yerlerin düzenli olarak denetleneceğini vurguladı.

DAMIZLIK DİŞİ HAYVAN KESİLMEYECEK
Sürdürülebilir bir hayvancılık için damızlık dişi hayvan varlığının korunarak arttırılması kapsamında da gebe ve damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesilmelerine izin verilmeyeceğini belirten Kırmacı, bu konuda da denetimlerin sıklaştırılacağını söyledi. Kırmacı, “Vatandaşlarımız damızlık değeri yüksek dişi hayvanları kurbanlık olarak seçmemeye özen göstermelidirler. Ülkemiz gündeminde sıklıkla yer alan damızlık vasfını yitirmiş dişi büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kurban olarak kesilmemeleri ve satış yerlerinde satılmamaları ile ilgili olarak il müdürlüğümüzce gereken önlemler alınmıştır. Buna göre damızlık vasfını yitiren hayvanlar için ilçe müdürlüklerimizde komisyonlar oluşturulmuş ve bu komisyonlarca düzenlenen raporlarla damızlık özelliğini kaybeden dişi hayvanların kesim ve satışları düzenlenmiştir” dedi.

KULAK KÜPESİNE DİKKAT!
Vatandaşların kurbanlık hayvanlarını alırken, il içinden gelen sığır cinsi büyükbaş hayvanlarda kulak küpesi ve pasaport, küçükbaş hayvanlarda da kulak küpesi ve nakil belgesine dikkat etmelerini isteyen Kırmacı, il dışından sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için veteriner sağlık raporlarının bulunmasına dikkat etmelerini istedi.

KURBANLIKLAR NASIL OLMALI?
Kurbanlık alırken hayvanların sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, sağlık raporu/hayvan pasaportu, nakil belgesi olan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı olan hayvanların tercih edilmesi gerektiğini de söyleyen Kırmacı, “Çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı tepkili ya da duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç ve gelişimini tamamlamamış hayvanlar kurbanlık olarak alınmamalıdır” bilgisini verdi.

EMNİYET VE JANDARMA İLE İŞBİRliĞİ
Kurbanlık satış yerlerinin, il müdürlüğü veteriner hekimlerince denetlenerek belge ve sağlık kontrolleri yapılacağını da vurgulayan Nail Kırmacı, “Ayrıca il müdürlüğümüz, Emniyet ve Jandarma’nın koordineli çalışmalarıyla yol kontrolleri yapılarak, belgesiz ve sağlıksız hayvanların şehre girişi önlenmektedir. Kurban kesim yerlerinde kesilen hayvan küçükbaş ise kulak küpeleri, büyükbaş hayvan ise kulak küpeleri ile birlikte pasaportları kesim sırasında görevlilere teslim edilmeli, kendi kesimlerini yapan vatandaşlarımız ise belge ve kulak küpelerini muhtarlıklara, belediyelere veya il ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerine teslim etmelidir” dedi.

 

 

(Gercekbizde)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Samsun haber

Samsun Haberleri

samsun Son Dakika

Tema Tasarım | Osgaka.com