Ana Sayfa Samsun Haber 2 Eylül 2017

Akcagöz, Zabıta Teşkilatı’nın kuruluş yıldönümünü Kutladı

Zabıta Teşkilatının, belediyelerin en önemli birimlerinden biri olduğunu vurgulayarak, özellikle Ak Partili belediyelerde son yıllarda yoğunlaşan uygulama hataları nedeni ile böylesine önemli bir teşkilatın her geçen yıl daha da zayıflatıldığını ileri süren Akcagöz, zabıta personelinin sorunlarına dikkat çekti. Neredeyse iki asırlık köklü bir geçmişi olan Zabıta Teşkilatına bağlı ekiplerin kent yaşamında çok önemli bir işleve sahip olduğunu belirten CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz, konu ile ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Türk devlet geleneğinde şehir hayatının düzenini takip etmekle görevli teşkilatlar hep var olmuştur. Ancak 1826 yılında İhtisap Nezareti’nin kurulması bugünkü belediye zabıta teşkilatının kuruluşu olarak görülmektedir. Zaman içerisinde birçok değişiklik geçiren zabıta teşkilatı, vatandaşların huzurunu sağlayan, görevlerini fedakârca yerine getiren zabıta memuru unvanlı kamu emekçilerinin vücuda getirdikleri yerel yönetimlerin en önemli birimlerinden biridir. Zabıta çalışanları belediyelerin gerçek emekçileridir. Onlar, özverili çalışmalarına rağmen, gerek ekonomik ve sosyal hakları bakımından, gerekse de özlük hakları bakımından birçok sorun yaşamaktadır. Zabıta çalışanları diğer kamu çalışanlarından farklı olarak uzun süreli olarak, gece gündüz demeden görev yapmakta, buna karşılık gerçek emeklerinin çok altında maaş almaktadırlar. Kendilerine verilen görevleri yerine getirmek amacıyla zorluklara göğüs germekte ve özveriyle çalışmaktadırlar.
Bir anlamda kamu düzeninin sağlanması görevini yerine getiren Zabıta çalışanları, bu görevleri sırasında oldukça sık şekilde saldırıya uğramaktadırlar. Kimi zaman yaralanmakta, kimi zaman ölümle sonuçlanan saldırılara maruz kalmaktadırlar. Ayrıca, asli görevleri arasında yer almayan birçok işi yapmaları istenmektedir.
Kent yaşamında başımıza istemediğimiz bir olay geldiğinde ilk aradığımız kişiler olan zabıtalar kendilerine verilen görev gereği sokaktaki dilencilere veya seyyar satıcılara müdahale etmek zorunda kaldığında maalesef ki vicdansız ve kötü kimseler olarak adlandırılıyor. Oysa ülkemizin yaşadığı işsizliğin, dilenciliğin veya seyyar satıcıların sokaklara çıkmasının sorumlusu zabıtalar değildir. Bunların sorumlusu, bunca yıldır uyguladığı ekonomik siyasi programlarla insanlarımızı işsizliğe, açlığa ve yoksulluğa terk eden siyasi iktidardır.

Kentin düzenini oluşturan imardan çevre sağlığına, sağlıktan kentin esenliğinden ekonomik yapıdan kolluk gücüne varan kadar 60’ın üzerinde kanun ve yönetmelikle üzerlerine birçok görev yüklenen zabıtalar, 1930’lu yıllardan bu güne ne bir iş yapma teçhizatı, ne günün koşullarına göre eğitim düzeyi, ne de denetlenebilirlik ve bağımsız hareket edebilme açısından çağdaş gelişmeye uygun hale getirilmemiştir. Bu haliyle zabıtalık maalesef ki kısır bir çember içine hapsedilmiştir.

Zabıtaların yaşadıkları bu sorunlar hem belediye yönetimleri, hem de merkezi hükümetler tarafından görmezlikten gelinerek yıllardan beri birikmiş ve kangrenleşmiştir. Her düzeydeki yetkililer sorunların tespit edilmesinden ve çözümü için tartışılmasından bile çekinmişlerdir. Sorunların bir kısmı yasa ve yönetmeliklerden kaynaklanırken, bir bölümü de her yerelin kendi özgül koşullarından ve belediyelerin özel uygulamalarından kaynaklanmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz, Zabıta emekçilerinin halen 10 hizmet sınıfı olarak yapılan 657’deki sınıflandırmaya 11. Hizmet Sınıfı olarak “Zabıta Hizmetleri Sınıfı” oluşturulması talebini destekliyoruz. Yerine getirdikleri görevin gereği olarak sağlık ve hayat riski taşımaları onlara ek bir ödeme yapmayı gerekli kıldığından fazla mesai ve fazla çalışma ücreti sorununun köklü bir çözüme kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz. Yine bunun gibi ağır yıpranmaya neden olan işler arasında sayılması gereken zabıta hizmetinin de fiili hizmet zammından yararlanmaları gerektiğini düşünüyoruz ve Zabıtaların bu ve benzeri taleplerini gerçekleştirmek için vermekte oldukları mücadelelerini destekliyoruz.
Zabıta Haftasında tüm Zabıtaların, Kurban Bayramını ve Zabıta Haftasını kutluyor; en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Samsun haber

Samsun Haberleri

samsun Son Dakika

Tema Tasarım | Osgaka.com