Ana Sayfa Ekonomi 21 Eylül 2016

Samsun, Çeltik üretiminde Türkiye’de ikinci sırada

 

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile uygulanmakta olan “Çeltik Yayım Projesi” kapsamında, Terme Ziraat Odası Başkanlığı işbirliği ve katkılarıyla, Terme İlçesi’nde Tarla Günü etkinliği gerçekleştirildi.

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Nail KIRMACI, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar AK, Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanı Mehmet Akif ÖZDEMİR, OMÜ Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. İsmail SEZER, Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hayati TOSUN, Enstitü Bölüm Başkanları, Şube ve İlçe Müdürleri, Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin KARAMOLLAOĞLU, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer AYDEMİR, Üretici Birlikleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri temsilcileri, komşu İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden yayımcı personel, teknik elemanlar, tarım danışmanları, özel tohumluk firmaları ve çok sayıda üreticinin katıldığı tarla gününde Terme Ziraat Odası Başkanı M.Yetkin KARAMOLLAOĞLU, demonstratör çiftçi Ali BÜLBÜL, Enstitü Müdürü Dr. Kibar AK, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Nail KIRMACI birer konuşma yapıldı.

Yapılan konuşmalarda şu hususlar öne çıkmıştır:

-Çeltik, insanlar için besin kaynağı olarak, tahıllar içinde buğdaydan sonra gelen en önemli

ürün olup, dünyadaki insanları yarıdan fazlasının ana besin kaynağıdır.

-Çeltik bitkisi, yüksek verim potansiyeli nedeniyle, ekim sezonundaki rakip ürünlere göre

daha yüksek gelir getirmektedir.

-Çeltik, makineli tarıma uygun olup hasadı ve muhafazası kolaydır.

-Birim alandan alınan Çeltik verimin arttırılması yoluyla üretim maliyetini azaltıcı

uygulamaların geliştirilmesi önem arz etmektedir.

-Ülkemiz 1984 yılından beri çeltik ve pirinç ithalatçısı bir ülkedir. Yıllık pirinç ithalatımız

100 bin ton civarında olup , pirinç ithalatının yaklaşık % 45’i de ABD’den yapılmaktadır.

-Samsun İli 149.821 da alan ile ekilişte ve üretimde ülke genelinde 2.ci sırayı almaktadır.

-Bölgede yaygın olarak ekilen Osmancık-97 çeşidinde zaman içerisinde kırılmalar, Çeltik yanıklık hastalığı, Kök boğazı çürüklüğü gibi bazı hastalıklara karşı tolerans kayıplarının yaşanması nedeniyle, çeltik üreticileri yüksek verimli, hastalıklara dayanıklı ve kaliteli yeni çeşit arayışına girmişlerdir.

-Proje ile Araştırmacı-Yayımcı-Çiftçi bağı güçlendirilmiştir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Nail KIRMACI, Bölgede çeltik ekim alanlarının yaklaşık % 85’ınde Osmancık-97 çeltik çeşidinin ekildiğini, Osmancık çeşidinin olumsuz yetiştirme şartlarında bile yeterli düzeyde verim verebilen stabil bir çeşit olduğunu, son on yıl içerisinde Çeltik veriminde % 44 nispetinde artış kaydedildiğini belirterek, bu artışın ana sebebinin sebebinin yüksek verimli çeşitlerin geliştirilmesi yanında, lazerli toprak tesviye makineleri gibi mekanizasyon kullanımımın da etkili olduğunu ifade etmiştir.

İl Müdür Vekili KIRMACI, Çeltik tarımında görülen Yabancı ot, Çeltik yanıklık hastalığı gibi, Kök boğazı çürüklüğü gibi etmenlerin Çeltik tarlalarında önemli verim kayıplarına neden olduğunu, bu hastalık ve zararlılarla mücadelede kültürel tedbirler yanında en uygun ve etkili mücadele yönteminin dayanıklı çeşit geliştirilmesi olduğunu ifade ederek, Osmancık- 97 çeşidinden daha yüksek verimli, daha erkenci iri taneli ve hastalıklara dayanaklı çeşitlere ihtiyaç olduğunu, bu itibarla da yürütülen bu proje kapsamındaki çalışmaların büyük ehemmiyete haiz olduğunu belirtmiştir.

Proje koordinatörü Ziraat mühendisleri Serkan YILMAZ ve Melih ENGİNSU tarafından, demonstrasyona alınan çeşitlerin tanıtımı yapılarak, Hege isimli özel hasat makinesiyle sembolik hasat gerçekleştirilmiştir. Akabinde, katılımcılara yapılan ikramlar akabinde tarla günü programı sona ermiştir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Samsun haber

Samsun Haberleri

samsun Son Dakika

Tema Tasarım | Osgaka.com